GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolskaPrawoRynek pracy

Limit klientów i kamery termowizyjne w galeriach? Nowe pomysły rządu

Wstępne warunki otwierania galerii handlowych.

Portal Money.pl dotarł do informacji o rządowych pomysłach na obostrzenia po otworzeniu galerii handlowych. Wicepremier Jadwiga Emilewicz oraz premier Mateusz Morawiecki odbyli w środę negocjacje w formie wideokonferencji z zarządcami galerii handlowych. Strona rządowa przedstawiła konkretne wymagania, które spisała w tak zwanych protokołach bezpieczeństwa. Bez ich spełnienia, galerie nie będą mogły zostać otwarte.

Na długiej liście warunków pojawił się między innymi limit klientów. Właściciele sklepów znajdujących się na terenie galerii będą musieli ograniczyć liczbę osób korzystających z pomieszczenia. Liczba ta ma być uzależniona od powierzchni samego lokalu, a nie całej galerii. To jednak może ulec zmianie, ponieważ potrzebne są konkretne wyliczenia ile osób może znaleźć się również w całym budynku.

Klienci robiący zakupy w galeriach będą musieli zachować odległość dwóch metrów między osobami. Co więcej, utrzymany będzie obowiązek zakrywania ust i nosa. Rządowe pomysły przewidują, że w galerii obowiązkowo będzie musiał znaleźć się przynajmniej jeden sklep, który będzie miał w swoim asortymencie maseczki ochronne na sprzedaż.

W galerii będą otwarte tylko niektóre sklepy. Przykładowo siłownie, sale zabaw czy kluby fitness nadal pozostaną zamknięte dla klientów. Nie będą również działać fontanny, a wśród wstępnych propozycji znajduje się wymóg parkowania na co drugim miejscu parkingowym.

Kamery termowizyjne i zakaz wstępu dla osób z gorączką

Sporym zaskoczeniem dla właścicieli galerii okazał się warunek… montażu kamer termowizyjnych na wejściu do budynku. Właściciele muszą otworzyć jak największą liczbę wejść i zamontować przy każdym zakupioną przez siebie kamerę mierzącą temperaturę ciała. Kamery wskażą, które osoby mają gorączkę i nie mogą wejść na teren budynku.

Warto przypomnieć, że spora część osób zarażonych koronawirusem nie ma żadnych objawów, nawet podwyższonej temperatury. Z drugiej strony zaś, gorączka nie musi być objawem choroby zakaźnej i nie być powiązana z koronawirusem.

Kiedy otwarcie?

Rozmowy nadal trwają, a wymogi przedstawione przez rząd mogą się jeszcze bardzo zmienić po konsultacjach z przedstawicielami branży. Duże galerie mają być otwierane dopiero w tak zwanej III Fazie odmrażania gospodarki po koronawirusie. Kiedy ta nadejdzie? Tego nikt dokładnie nie wie. Rząd poinformował tylko, że będzie to zależne od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Wstępne założenia mówią o 2-tygodniowych przerwach pomiędzy kolejnymi fazami, a to oznaczałoby, że do galerii będziemy mogli się wybrać najwcześniej w czerwcu. Jeśli sytuacja w kraju się pogorszy, termin ten zostanie oczywiście przesunięty na później.

W chwili obecnej wszystkie galerie handlowe o powierzchni powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych są w większości zamknięte. Działają w nich jedynie sklepy spożywcze, drogerie i apteki, poczta, banki i firmy ubezpieczeniowe oraz niektóre inne punkty usługowe.

Koronawirus: Rząd cofnie część zakazów. Wiemy które!

Źródło: Money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close