GospodarkaŚwiatZdrowie i medycyna

Nowa Zelandia luzuje obostrzenia. Premier Jacinda Ardern: Wygraliśmy bitwę z koronawirusem!

Nowozelandzka premier poinformowała, że kraj “wygrał ze społecznym rozwojem koronawirusa”.

Zdaniem premier Jacindy Ardern, Nowa Zelandia wygrała “ze społecznym rozwojem wirusa”. Premier zaznacza jednak, że choć kraj wygrał bitwę, wojna jeszcze trwa i należy pozostać czujnym.

W Nowej Zelandii nie ma niewykrytej społecznej transmisji na dużą skalę – wygraliśmy tę bitwę. Ale musimy pozostać czujni.

Premier zapowiedziała również zniesienie surowych restrykcji wobec wielu przedsiębiorstw. Przypomnijmy, że przez pięć ostatnich tygodni, w Nowej Zelandii obowiązywał czwarty, czyli najwyższy stopień alertu. Nowozelandczyków obowiązywała bardzo ścisła kwarantanna, a za wychodzenie z domu groziły wysokie grzywny, a nawet więzienie. Dziś kraj obniży alert do trzeciego stopnia, który zostanie utrzymany do 11 maja.

Oznacza to, że około milion Nowozelandczyków będzie mogło wrócić do pracy oraz otwarte zostaną przedszkola i szkoły. Oczywiście wszystko to przy zachowaniu dodatkowych środków ostrożności. W Nowej Zelandii liczba nowych przypadków znacznie spadła. Dziś poinformowano tylko o jednym nowym przypadku zakażenia i trzech podejrzeniach. W sumie w kraju odnotowano 1 469 zakażeń, a 19 chorych zmarło.

Nowa Zelandia wykonuje dziennie około 8 tysięcy testów. Zdaniem premier, jest to jeden z najlepszych wyników per capita w skali całego świata. Premier podkreśliła jednak, że nadal należy zachowywać ostrożność w kontaktach z innymi, a powrót do normalnego życia sprzed pandemii to jeszcze bardzo odległa przyszłość.

Premier i ministrowie obniżają sobie pensje o 20%! W Nowej Zelandii, nie w Polsce…

Źródło: Bankier

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close