EnergetykaOchrona środowiskaPaństwoPolskaTechnologieWarszawaZdrowie i medycyna

Warszawa zaoszczędzi na oświetleniu

Do końca 2022 roku na wszystkich głównych ulicach Warszawy pojawi się nowe oświetlenie LED – zapowiedział w poniedziałek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Jak mówił, dzięki temu koszty energii zmniejszą się trzykrotnie i miasto zaoszczędzi 16 milionów złotych rocznie.

Prezydent stolicy mówił podczas poniedziałkowego briefingu prasowego, że w czasie epidemii i spowodowanego nią kryzysu gospodarczego trwa dyskusja o tym, jakie zmiany i oszczędności należy wprowadzić w budżecie miasta. Pojawiają się również i takie pomysły, aby oszczędności szukać, na przykład wyłączając latarnie uliczne.

Warszawa nie oszczędza na bezpieczeństwie, bo to jest najważniejsze” – zapewnił Trzaskowski. Zaznaczył jednak, że miasto jest natomiast w stanie wprowadzać takie rozwiązania, które pozwolą oszczędzać i energię, i pieniądze. Zapewnił, że stolica szuka takich oszczędności, aby w miarę możliwości były one jak najmniej odczuwalne dla jej mieszkańców. “Operację wymiany 43 tysięcy opraw oświetleniowych na latarniach planujemy na lata 2021-2022. Obejmie ona około połowy warszawskich latarni” – zapowiedział.

Jak mówił, oświetlenie wielu warszawskich ulic było instalowane kilkadziesiąt lat temu. Obecnie jest już nieefektywne, energochłonne i wymaga częstych napraw. Tylko 15 procent z około 55 tysięcy opraw świeci nowoczesnym światłem LED, które zamontowano w ciągu ostatnich kilku lat. Zapewnił, że wymiana starych opraw oświetleniowych na nowe w technologii LED przynosi liczne korzyści. W najbliższych tygodniach planowane jest ogłoszenie przetargów na realizację prac.

Trzaskowski zapewnił, że te oszczędności umożliwią trzykrotnie niższe zużycie energii elektrycznej w ciągu roku oraz pozwolą znacznie ograniczyć liczbę awarii oświetlenia. Jak dodał, mniejsze zużycie energii oznacza także zmniejszenie emisji szkodliwych substancji oraz zapewnienie poprawy widoczności i bezpieczeństwa na drogach, a także poprawi się estetyka oświetlenia. “Dzięki tej inwestycji w krótkim czasie zyska również budżet stolicy” – zaznaczył. “Jesteśmy w stanie, po tej kompleksowej wymianie, oszczędzać 16 mln zł rocznie. I to jest to zobowiązanie, które podejmujemy” – zapewnił.

Przyznał także, że miasto wciąż szuka oszczędności długoplanowych, takich, które nie będą wchodziły w konflikt z priorytetami miasta. “Przez cały czas trwa przegląd, zastanawiamy się, gdzie jesteśmy w stanie tego typu oszczędności wygenerować” – dodał.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close