BankowośćFinanse i ubezpieczeniaPaństwoPolitykaPolskaZdrowie i medycyna

Rząd przekłada reformę OFE na przyszły rok

W tym roku nie będzie reformy OFE. Tak wynika z Aktualizacji Planu Konwergencji, przyjętej we wtorek przez rząd. To oznacza, że w budżecie nie uwzględniono dochodów z tak zwanej opłaty przekształceniowej.

Wtorkowa Aktualizacja Planu Konwergencji nie pozostawia żadnych złudzeń. Reformy OFE w tym roku na pewno nie będzie.

Przypomnijmy, że Aktualizacja Planu Konwergencji to dokument, który państwa członkowskie co roku składają w Brukseli. Mają na to czas do końca kwietnia.

W tegorocznym dokumencie rząd musiał dokonać wielu zmian, głównie ze względu na kryzys spowodowany koronawirusem.

Resort finansów wpisał do APK spory deficyt sektora finansów publicznych, ale również zakłada ponad 3-procentową recesję w 2020 roku. Na tym jednak nie koniec.

Rząd przyznaje, że w tym roku reformy OFE nie będzie. Przypomnijmy, że miała ona polegać na przekształceniu Funduszu w Indywidualne Konta Emerytalne. Przy okazji rząd chciał uszczknąć 15 procent tak zwanej opłaty przekształceniowej od emerytalnych oszczędności Polaków.

Premier Mateusz Morawiecki szumnie zapowiadał, że “oddaje pieniądze Polakom”. Tak rząd “sprzedawał” reformę. I podkreślał, że średnio każdy Polak dostanie nawet 10 tysięcy złotych.

Ale skoro reformy nie będzie, to i pieniędzy w budżecie również nie zobaczymy. A były to niemałe kwoty, bo opiewały na około kilkanaście miliardów złotych. Eksperci o rezygnacji z reformy mówili już w marcu, tuż po wybuchu epidemii.

W prognozie dochodów, z uwagi na przesunięcie w czasie reformy systemu emerytalnego polegającej na przekształceniu Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) w Indywidualne Konta Emerytalne nie zostały uwzględnione jednorazowe dochody z opłaty przekształceniowej oraz wpływ tych działań na dochody FUS” – poinformował resort finansów w APK.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close