GospodarkaMediaPaństwoPolitykaPolska

Tarcza Antykryzysowa: Rząd opodatkuje Netflixa, CDA i Polsat. Zapłacimy więcej za abonament?

Rząd chce aby Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzymał pieniądze od serwisów streamingowych.

Rząd PiS szykuje kolejne zmiany i nowelizacje tak zwanej Tarczy Antykryzysowej. Wczoraj informowaliśmy o tym, że najnowszy projekt przewiduje między innymi daleko idące uprawnienia pracowników, związane z obniżką wynagrodzeń i zwolnieniami. Przedsiębiorcy dotknięci kryzysem będą mogli obciąć czas pracy swoich pracowników, a tym samym również zmniejszyć ich wynagrodzenia. Ich pensje mogą zmaleć nawet o 10%. Co najważniejsze, wystarczy do tego wyłącznie oświadczenie pracodawcy. Firma nie będzie musiała uzgadniać tego ani ze swoimi pracownikami, ani z ewentualnymi związkami zawodowymi.

Okazuje się, że to nie jedyny zapis jaki ma być zawarty w projekcie Tarczy 3.0. Rząd planuje również nałożyć na podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie obowiązek dokonywania wpłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Taki “podatek”, w wysokości 1,5% przychodu, zwiększyłby wpływy PISF w tym roku o około 15 milionów złotych i co najmniej 20 milionów złotych rocznie w kolejnych latach. Rząd oparł swoje szacunki na danych Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego, z których wynika z nich, że najwięcej do kasy Instytutu dorzuci Netflix.

Ale nie tylko Netflixa dotyczyć będzie podatek. Obejmie on również inne serwisy udostępniające klientom między innymi filmy i seriale za pomocą usług streamingowych. Wśród takich firm są między innymi Amazon Prime Video (należący do Amazona), Apple+ (należący do Apple’a), ale również CDA.pl, Ipla (należąca do Polsatu) oraz Player.pl (należący do TVN-u). Wszystkie te spółki zostały wymienione w ocenie skutków regulacji. Co ciekawe, nigdzie nie pojawia się wzmianka chociażby o TVP VOD, który również oferuje usługi audiowizualne. Internauci zwracają uwagę, że nieobjęcie podatkiem tego serwisu byłoby nieuczciwe wobec konkurencji państwowego nadawcy.

W zeszłym roku Netflix zanotował przychody w wysokości 429 312 400 złotych. Oznacza to, że wpłacając z tego 1,5% na PISF, że amerykańska firma zapłaci aż 6,44 miliona złotych “podatku”. Nieco ponad 4 miliony wpłaci Polsat, a około 1,53 miliona TVN. Niecałe 666 tysięcy złotych dołoży Amazon, a pół miliona – CDA.pl. Apple z kolei, zapłaciłoby 4,36 tysiąca złotych. Rząd podkreślił, że część najmniejszych dostawców będzie zwolniona z wpłat. Nie wskazano jednak żadnych kryteriów, na podstawie których będzie się określać “małych” dostawców.

Zgodnie z zasadami rynkowymi, dostawcy będą próbowali odrobić sobie “straty” wynikające z rządowego obowiązku wpłat na PISF. To oznaczać może podwyżki cen abonamentów, za które zapłacimy my – widzowie. 

Tarcza Antykryzysowa 3.0: Obniżka pensji i zwolnienia przez e-mail

Źródło: Money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close