GospodarkaPaństwoRynek pracyŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Problemów branży lotniczej ciąg dalszy

Brytyjskie linie lotnicze British Airways i skandynawski SAS zapowiedziały zwolnienia pracowników z powodu pogłębiającego się kryzysu w lotnictwie cywilnym. Z kolei niemieckie linie Lufthansa są niezadowolone z oferty ratunkowej rządu federalnego.

Jak podaje Frankfurter Allgemeine Zeitung, w rozmowach o pakiecie pomocowym dla Lufthansy grupy korporacyjne rozważają obecnie doprowadzenie do niepowodzenia negocjacji i wszczęcie postępowania upadłościowego.

Jedną z konfliktowych kwestii jest pytanie, czy rząd federalny, jako ważny udziałowiec posiadający uprawnienia decyzyjne, powinien wejść do rady nadzorczej Lufthansy. Grupa tego nie chce, a Berlin nalega.

Zaniepokojenie budzi również oprocentowanie pożyczki pomocowej, wynoszące 9 procent. W branży mówi się, że to więcej niż w przypadku kredytu pomostowego dla wakacyjnej linii lotniczej Condor.

Z kolei według informacji dziennika Financial Times, British Airways przygotowuje się do zwolnień prawie 30 procent ze swojej 42 tysięcznej załogi. W tym ponad 1000 pilotów.

IAG, spółka-matka linii lotniczych, ostrzegła, że powrót do wielkości rynku z 2019 roku zajmie „kilka lat” i ogłosiła plany redukcji 12 tysięcy miejsc pracy.

W liście do pracowników BA dyrektor generalny Alex Cruz napisał, że perspektywy dla sektora lotniczego pogorszyły się jeszcze bardziej w ciągu ostatnich kilku tygodni.

W podobnej sytuacji znalazły się skandynawskie linie SAS, które we wtorek zapowiedziały, że na stałe zwolnią około połowę swoich pracowników – do 5 tysięcy pełnych etatów. Podobnie jak British Airways firma przewiduje, że powrót do normalności zajmie jej „kilka lat”.

Z takimi szacunkami zgadzają się również przedstawiciele linii Norwegian Air Shuttle – większość ich floty prawdopodobnie pozostanie na ziemi przez następne 12 miesięcy.

Firma ostrzegła, że pełna poprawa sytuacji nastąpi dopiero w 2022 roku, obnażając skalę kryzysu, który dotknął całą branżę.

Źródło: 300gospodarka

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close