GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaRynek pracyŚwiatZdrowie i medycyna

Czesi odmrażają gospodarkę

Czeskie władze przedstawiły w piątek zasady, które będą obowiązywać podczas odchodzenia od ograniczeń wprowadzonych w handlu, usługach i życiu społecznym. Określono sposoby funkcjonowania szkół, galerii handlowych, obiektów sportowych i kin, które zaczną działać 11 maja.

Zaplanowany na ten czas etap odmrażania gospodarki jest, zdaniem epidemiologów, ryzykowną operacją, która wymaga od wszystkich Czechów odpowiedzialności. „Odpowiedzialność zbiorową musimy zastąpić odpowiedzialności indywidualną” – powiedział wiceminister zdrowia, epidemiolog Roman Prymula.

Rozwiązania, które mają być stosowane w placówkach handlowych oraz innych lokalach usługowych, przewidują utrzymywanie między ludźmi dystansu dwóch metrów oraz podwyższone wymogi higieny. Galerie handlowe muszą zapewnić, że przynajmniej jedna osoba z personelu będzie kontrolowała respektowanie przepisów – odległości, ale także dostępności środków dezynfekujących.

Po 11 maja będą mogły funkcjonować ogródki przy restauracjach. Można będzie jeść i pić bez obowiązkowych w miejscach publicznych maseczek, ale restauratorzy mają pilnować, by odstępy miedzy gośćmi siedzącymi przy różnych stołach wynosiła półtora metra. Dotyczy to także osób, które będą przechodzić obok ogródka. Po każdym kliencie stół musi zostać zdezynfekowany. Nie wolno uruchamiać klimatyzacji i muszą działać toalety.

Rząd wydał zgodę na rozpoczęcie działalności salonów fryzjerskich i kosmetycznych, w których personel musi także nosić maseczki ochronne oraz przyłbice. Podobne zasady mają obowiązywać rehabilitantów i masażystów oraz obsługę solariów. Na wprowadzone przepisy skarżą się m.in. fryzjerzy uważający, że przyłbice będą rozpraszać światło i tym samym deformować obrazy.

Działalność wznowią także galerie sztuki i muzea przy ograniczeniu do 100 osób liczby odwiedzających. Możliwe będzie również otwarcie kin i teatrów. W uroczystościach religijnych będzie mogło uczestniczyć do 100 osób. Podobne zasady dotyczą ślubów i pogrzebów.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close