PaństwoPolitykaPolska

Sondaż: Polacy chcą by bogaci nie pobierali 500+, ale sami nie zrezygnują, bo nie czują się bogaci

Polacy chcą by bogaci zrezygnowali z 500+, ale sami nie czują się na tyle bogaci by z niego zrezygnować

Dwa tygodnie temu prezydent Andrzej Duda zapowiedział w Polsat News, że będzie apelował do najbogatszych osób, którym wystarcza na normalne funkcjonowanie, żeby nie pobierały świadczenia 500+. Jednocześnie prezydent nie sprecyzował, kto według niego jest na tyle bogaty by ze świadczenia zrezygnował. Apel najwyraźniej został skierowany do wszystkich Polaków z nadzieją, że sami ocenią stan swojego portfela.

Będę w takim razie apelował, aby nie pobierali. Jeżeli komuś wystarcza na normalne funkcjonowanie, będę apelował, aby przynajmniej przez jakiś czas nie pobierał, jeśli będzie taka sytuacja. Apelował, ale nie zabierał.

Portal Money za pośrednictwem panelu Ariadna zapytał Polaków czy słyszeli o apelu Dudy i co na ten temat myślą. Wyniki – choć dziwne – raczej nie powinny nikogo zaskakiwać.

Z przeprowadzonego sondażu wynika, że ponad połowa badanych słyszała o apelu Dudy. Wśród wyborców PiS, o apelu słyszało 53% badanych. W przypadku elektoratu Koalicji Obywatelskiej, jest już to tylko jedna trzecia badanej grupy.

Apel prezydenta popiera aż 43% ankietowanych. Jednocześnie dokładnie tyle samo osób jest odmiennego zdania. Najwyższe poparcie pomysł zyskał oczywiście wśród zwolenników PiS. Aż 60% z nich uważa, że dobrym pomysłem jest aby “najbogatsi” zrezygnowali ze świadczenia 500+. Odwrotnie jest wśród przeciwników obecnego prezydenta. W tym gronie 61% ankietowanych nie popiera pomysłu Dudy i jest do niego negatywnie nastawionych.

Mimo, że tak dużo osób – szczególnie wśród zwolenników PiS – uważa, że pomysł Dudy jest dobry, to jednocześnie sami nie chcą ze świadczenia rezygnować. Aż 79% Polaków nie zamierza dobrowolnie zrzec się ze świadczenia 500+. Najwyraźniej,zwolennicy odbierania świadczenia najbogatszym, sami nie widzą się w tym gronie.

Kogo miał więc na myśli prezydent mówiąc o osobach najbogatszych? Do górnego pułapu dochodów, obejmującego rodziny dysponujące rocznie 55 tysiącami złotych na osobę, zalicza się około 900 tysięcy rodzin. Stanowią oni 20% wszystkich rodzin w Polsce. Pozostaje jednak pytanie: Czy oni czują się bogaci? Wyniki badania komentuje Hubert Gieliński, socjolog:

Nic dziwnego, że 80% osób nie zamierzałoby zrezygnować z dobrowolnego pobierania świadczenia 500+, skoro ta właśnie grupa nie czuje się wcale bogata. Polska jest krajem na dorobku, niewiele osób może faktycznie powiedzieć, że 500 złotych miesięcznie – czyli 6 tysięcy rocznie – nic nie znaczy w ich finansach. Albo znaczy na tyle mało, że chętnie zrezygnuje z dostawania ich za darmo przez kilkanaście lat.

Duda: Będę apelował, żeby osoby, którym wystarcza na normalne funkcjonowanie, nie pobierały 500+

Źródło: Money

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close