Ochrona środowiskaPaństwoPolitykaPolskaRolnictwo

60 milionów za pozyskiwanie deszczówki? Rusza nabór na dofinansowanie z ministerstwa

Za miesiąc ruszy nabór wniosków o dofinansowanie działań utrzymujących wodę

O naborze wniosków poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Samorządy mogą uzyskać nawet 60 milionów złotych na inwestycje miejskie, zwiększające ilość retencjonowanej wody. Wsparcie inwestycji z zakresu systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich i projektów związanych z tworzeniem systemów zbierania wody opadowej maja pomóc w walce z suszą. Jak wyjaśnia w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak:

Projekty mają dwa główne zadania: zwiększyć odporności polskich miast na zjawiska takie, jak ulewy oraz powodzie błyskawiczne, a także przygotować je do walki ze skutkami suszy, dzięki retencjonowaniu wody i wykorzystaniu jej wtedy gdy brakuje opadów.

Jak zaznacza Ministerstwo, zatrzymywanie wody z opadów, czyli zwyczajnej deszczówki, jest skuteczną metodą przeciwdziałania suszy na terenach leżących poza dolinami rzek, czyli na obszarze ponad 90% powierzchni naszego kraju. Obecnie realizowane są 44 projekty, na łączną kwotę dofinansowania unijnego ponad 1 miliard złotych, mające przeciwdziałać zmianom klimatu.

Źródło: PAP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close