EnergetykaPaństwoPolitykaPolskaŚwiatTechnologie

Rosja nie rezygnuje z Nord Stream 2. Statek do układania gazociągów już w Kalinigradzie.

Statek do układania podwodnego gazociągu Nord Stream 2 wpłynął do Kaliningradu

Rosyjski statek ma dokończyć budowę gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Plany na temat tego, w którym porcie ostatecznie zacumuje, zmieniały się kilkakrotnie. W niedzielę wpłynął do najbardziej wysuniętego na zachód rosyjskiego portu w Kaliningradzie. Statek “Akademik Czerski” może być obecnie ostatnią deską ratunku dla Gazpromu.

Wszystko przez sprzeciw wobec planów budowy gazociągu. W zeszłym roku Komisja Europejska przyjęła unijną dyrektywę, która rozszerzyła antymonopolowe przepisy trzeciego pakietu energetycznego na podmorskie gazociągi do importu gazu spoza UE. Nowe przepisy były wymierzone wprost w budowę Nord Stream 2.

Problemem dla Rosjan były również amerykańskie sankcje, które nałożone zostały na firmy uczestniczące w budowie gazociągu. Nałożono je w finalnej fazie budowy, więc ostatecznie nie zniechęciły Rosjan do ukończenia swojej inwestycji. Już pod koniec ubiegłego roku rosyjski minister energii Aleksander Nowak zapowiedział, że to właśnie statek “Akademik Czerski” pomoże ukończyć gazociąg.

Zapowiedzi ministra właśnie się spełniły, chociaż nie wiadomo czy Rosja dotrzyma obiecanego terminu zakończenia budowy. Minister przekonywał, że gazociąg może zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku, a eksport zacznie się do końca 2020 roku. Gazociąg ma przesyłać rocznie nawet 55 miliardów sześciennych gazu ziemnego ze złóż na Syberii bezpośrednio do Niemiec. W ten sposób Rosjanie ominą obecny główny korytarz transportowy przez Ukrainę.

Źródło: Money

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close