GospodarkaPaństwoPolskaWarszawa

Spadła liczba ludności Polski

Liczba ludności Polski zmniejszyła się w ubiegłym roku o blisko 30 tysięcy – szacuje GUS. W ostatnich ośmiu latach tylko w jednym roku liczba mieszkańców Polski wzrosła.

Na koniec 2019 roku Polskę zamieszkiwało 38,383 miliona ludzi, o prawie 29 tysięcy mniej niż rok wcześniej – szacuje GUS. Oznacza to, że stopa ubytku wyniosła 0,07 procenta – na 10 000 ludności ubyło 7 osób. W 2018 roku była ona nieznacznie niższa – sięgała 0,06 procenta. Liczba ludności wzrosła ostatnio w 2017 roku.

Fot. GUS

Na zmianę liczby ludności wpływ miał przede wszystkim ujemny przyrost naturalny. Na świat przyszło 375 tysięcy dzieci, a zmarło prawie 410 tysięcy osób. Ubytek mieszkańców pozwolił nieco zrekompensować dodatnie saldo migracji zagranicznych. Z danych pochodzących z rejestru PESEL wynika, że imigracja była o 6,2 tysiąca wyższa niż emigracja. Ocena rzeczywistej skali emigracji i imigracji jest jednak utrudniona w efekcie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Zwiększyła się liczba ludności 4 województw – pomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego i wielkopolskiego. GUS zauważa, że wzrost w tych województwach obserwujemy od początku stulecia. W przypadku Mazowsza jest to efekt przede wszystkim migracji z innych zakątków kraju. W Wielkopolsce natomiast główną rolę odgrywa przyrost naturalny.

Najwyższy przyrost naturalny jest obserwowany od lat w województwie pomorskim – w 2019 roku wyniósł on 1,5‰, kolejnym w minionym roku było pod tym względem woj. małopolskie (1,2‰) – województwa te cechuje wysoka rodność i jednocześnie stosunkowo niska umieralność. Z kolei woj. mazowieckie notuje od lat najwyższe saldo stałych migracji wewnętrznych i zagranicznych (o natężeniu 3,3‰ w 2019 roku) oraz jedno z wyższych natężeń urodzeń – pisze GUS.

Największy ubytek liczby ludności ma miejsce w woj. świętokrzyskim – w 2019 roku było to -0,61%. Występuje tu najwyższy (po łódzkim) współczynnik ubytku naturalnego wynoszący -3,5‰ oraz jeden z najwyższych współczynnik ujemnego salda migracji wewnętrznych na pobyt stały (-2,8‰)” – podają statystycy.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close