BudownictwoPaństwoPolitykaPolska

Emilewicz obiecuje… 1500+ dla najemców mieszkań

Będą dopłaty dla najemców mieszkań

Wicepremier Jadwiga Emilewicz przedstawiła szczegóły nowego programu, które określiła mianem “pakietu proinwestycyjnego”. Najemcy mieszkań, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z epidemią koronawirusa, będą mogli otrzymać finansowe wsparcie od państwa.

Mieszkanie to fundament wolności, to coś więcej niż tylko metry kwadratowe.

Emilewicz zaproponowała wyższe dodatki dla najemców. Będą oni mogli otrzymać nawet 1 500 złotych przez pół roku, na pokrycie do 75% kosztów czynszu. Dopłaty mają ruszyć dopiero 1 lipca, ale będą wypłacane z mocą wsteczną już od 1 kwietnia. Dysponentami środków będą gminy i to do nich należeć będzie wnioski. Wicepremier zapewniła, że pomysł został uzgodniony z samorządami.

Dopłaty będą dostępne dla wszystkich najemców, niezależnie od tego, czy korzystają z mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osób prywatnych lub firm. Emilewicz zapewniła również, że pieniądze dostaną wszystkie osoby, które zakwalifikują się na podstawie kryteriów, które przygotował rząd.

Szacujemy, że w tym roku będzie to 400 mln zł. Jeśli jednak wniosków będzie więcej, środków w funduszu nie zabraknie.

Warunki otrzymania dopłat

Najemca będzie musiał wystąpić o przyznanie dodatku mieszkaniowego do urzędu miasta lub ośrodka pomocy społecznej. Po jego otrzymaniu, dodatek pokryje część wydatków mieszkaniowych, a resztę pokryje dopłata od państwa. Dopłata będzie przysługiwać przez pół roku i może wynieść nawet 1 500 złotych. Aby ją otrzymać, należy spełnić trzy warunki:

  1. Posiadać tytuł prawny do lokalu: najem, podnajem, spółdzielcze prawo.
  2. Dochód na osobę w gospodarstwie jednoosobowym do 175% najniższej emerytury – w 2020 r. jest to 2.100 zł brutto, a w wieloosobowym 125 proc. – 1.500 zł brutto (gdy dochód jest wyższy, nadwyżka obniża dodatek o tę kwotę).
  3. Normatywny metraż: dla samotnej osoby do 35 mkw., dla dwóch 40, trzech – 45, czterech – 55, pięciu – 65 mkw.

Takie same wymogi obowiązują przy przyznawaniu dodatków mieszkaniowych.

Z mieszkania komunalnego do “Mieszkania na start”

To jednak nie koniec obietnic Emilewicz. Zaproponowała również dopłaty do czynszów w programie “Mieszkanie na start” i możliwość dojścia do mieszkania, również dla osób, które nie posiadają zdolności czynszowej.

Gminy będą mogły zaproponować rodzinom, które wynajmują mieszkanie komunalne i wywiązują się ze swoich obowiązków, przeniesienie się do jej większego mieszkania o lepszym standardzie. Różnice w czynszu pokryć mają właśnie obiecane przez Emilewicz dopłaty do czynszu w programie “Mieszkanie na start”.

Emilewicz oszukała przedsiębiorców, podatek cukrowy nie zostanie przełożony

Źródło: Money

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close