GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Likwidacja godzin dla seniorów i otwarcie galerii [WYTYCZNE, KTÓRE MUSISZ SPEŁNIĆ]

Dziś wchodzi w życie kolejny etap odmrażania gospodarki

Od dziś przestają obowiązywać tak zwane godziny dla seniorów. Zostały one wprowadzone 31 marca, aby chronić osoby starsze przed zarażeniem koronawirusem. Zgodnie z przepisami, w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepach zakupy mogły robić wyłącznie osoby po 65 roku życia. Po trzech tygodniach wprowadzono zmianę i od 20 kwietnia godziny dla seniora przestały obowiązywać w weekendy. Teraz zostały zniesione całkowicie.

Zapis ten bowiem, nie znalazł się w opublikowanym rozporządzeniu Rady Ministrów, regulującym funkcjonowanie galerii i sklepów po 4 maja. Oznacza to, że przepisy, krytykowane przez branżę i część klientów nie zostały przedłużone. Zamiar zniesienia godzin dla seniorów sygnalizowała również minister Jadwiga Emilewicz.

Otwarcie sklepów w galeriach handlowych i nowe zasady

Zgodnie z dzisiejszym rozporządzeniem, otwarte zostają również sklepy w galeriach handlowych. Obowiązują jednak przepisy sanitarne i epidemiologiczne, do których musimy się dostosować.

Nadal pozostaną zamknięte wszelkie siłownie, kluby fitness, sale i place zabaw czy kina. Zarówno pracownicy sklepów jak i ich klienci muszą zachowywać odległość 2 metrów, a ponadto każda osoba w galerii musi zakrywać usta i nos. Galerie mają obowiązek zapewnienia środków dezynfekujących przy wejściach do budynku, poszczególnych sklepów, kas i toalet. Klienci nie będą mogli skorzystać z szatni czy przechowalni przedmiotów. Ograniczenia dotyczą również parkingów w galeriach handlowych. Klienci muszą parkować swoje auta na co drugim miejscu, a jeśli nie będzie takiej możliwości, muszą zachować dystans przy opuszczaniu lub wchodzeniu do pojazdu.

Jedzenie tylko na wynos

Ministerstwo przygotowało również wytyczne dla funkcjonowania stref gastronomicznych w galeriach. Podstawowe obostrzenie dotyczy kupowania żywności wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. Klienci nie mogą spożywać dań na miejscu, czyli na terenie galerii, ani także na ulicy. Strefy gastronomiczne muszą być oddzielone widoczną barierą od pozostałej powierzchni budynku, a klienci stojący w kolejce muszą zachować 2 metry odstępu. Ponadto, wprowadzono również limit osób w strefach do jednego klienta na każde 15 metrów kwadratowych.

Źródło: Wprost, Bankier

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close