GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoRynek pracy

Będzie podwyżka zasiłku dla bezrobotnych. Rząd chce wdrożyć w życie pomysł Dudy.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych – tak, jak chce prezydent

W zeszłym tygodniu na konwencji programowej, prezydent Andrzej Duda zaproponował podniesienie zasiłku dla bezrobotnych. Jak dowiedział się portal Money, rząd zamierza wdrożyć w życie pomysł prezydenta.

Zgodnie z planem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, bezrobotni otrzymają przez pierwsze trzy miesiące bez pracy, aż 2,5 tysiąca złotych. Ich budżet zasili bowiem zasiłek podstawowy w kwocie 1 300 złotych brutto oraz “dodatek solidarnościowy” 1 200 złotych brutto.

Zasiłek mniejszy, większy, podstawowy…

Zasiłek podstawowy w kwocie 1 300 złotych brutto otrzymają bezrobotni ze stażem pracy od 5 do 20 lat. Ci, który nie mają jeszcze 5-letniego okresu składkowego, dostaną 80% tej kwoty, czyli 1 040 złotych brutto. Największy zasiłek otrzymają osoby, które przepracowały ponad 20 lat. Oni mogą liczyć nawet na 1 560 złotych.

Zasiłek będzie przyznawany przez pół roku, lecz po okresie trzech miesięcy kwoty te będą obniżane, tak jak jest to obecnie. W wyjątkowych sytuacjach, na przykład samotnym rodzicom lub w powiatach z wysokim wskaźnikiem bezrobocia, zasiłki mogą być przyznane nawet na rok.

Aby otrzymać świadczenie, należy mieć opłacane wszystkie składki do ZUS co najmniej od płacy minimalnej przez 12 miesięcy w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Koszty wypłaty samych tylko zasiłków wynosić będą ponad 1,2 miliarda złotych. A pozostaje jeszcze kwestia obiecanego przez Dudę “dodatku solidarnościowego”.

“Dodatek solidarnościowy”

Oprócz zasiłku podstawowego, bezrobotni będą mogli również otrzymać dodatkowe świadczenie w kwocie 1 200 złotych. Te obowiązywałoby przez trzy miesiące, ale nie dostałby go każdy zarejestrowany w urzędzie pracy.

Ministerstwo chce bowiem wprowadzenia warunku o stażu pracy. Każda starające się o świadczenie osoba, będzie musiała przedstawić dokumenty potwierdzające staż pracy. Mogłoby to być na przykład przepracowane minimum 90 dni w ciągu ostatniego roku kalendarzowego lub 30 dni w ciągu ostatniego półrocza. Ten warunek ma sprawić, że dodatku nie otrzymają osoby wiecznie bezrobotne, które nie pracowały wcale.

Opisany warunek nie będzie jedyny. Swoje propozycje mają przedstawić również inne resorty, w tym szczególnie ministerstwo rozwoju. Dokładny termin zakończenia prac nad nowymi przepisami nie jest znany. Obecne kwoty świadczeń dla bezrobotnych obowiązują jednak tylko do 31 maja, więc nowe mogłyby wejść w życie najpóźniej od 1 czerwca.

Duda proponuje: Zasiłek dla bezrobotnych do 1 300 złotych i dodatek 1 200 złotych

Źródło: Money

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close