GospodarkaPolskaŚwiatTechnologie

Miliardowa inwestycja Microsoftu w Polsce

Szykuje się jedna z największych inwestycji technologicznych w historii Polski. Microsoft nad Wisłą planuje stworzyć między innymi regionalny hub technologiczny. Firma łącznie zainwestuje miliard dolarów — podano w komunikacie wydanym przez Chmurę Krajową.

Inwestycja sięgająca ponad 4 miliardów złotych jest możliwa dzięki podpisaniu umowy partnerstwa przez amerykańskiego giganta technologicznego, jakim jest Microsoft z polską Chmurą Krajową, powołaną przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju. Firma uruchomi w Polsce swój pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej. Tym samym będzie to 60. region data center, który zapewnia dostępność usługi chmurowej Microsoft Azure w ponad 140 krajach.  

Polska staje się cyfrowym centrum Europy Środkowo-Wschodniej – napisał na Twitterze Paweł Borys, prezes PFR.

Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy. Dlatego dzisiaj ogłaszamy partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej i największą w historii kraju inwestycję w technologię cyfrową wynoszącą 1 miliard dolarów. W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji i budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej, bezpiecznego i zaufanego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft o globalnej skali. Oznacza to dostęp do światowej klasy technologii, a w szczególności rozwiązań chmurowych, z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce — powiedział Mark Loughran, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Jednak na tym nie koniec, bowiem w ramach partnerstwa Microsoft zamierza rozpocząć wieloletni program podnoszenia kompetencji cyfrowych na rynku pracy. Oznacza to pojawienie się licznych szkoleń, warsztatów, heckatonów czy też programów e-learningowych z zakresu przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki danych oraz Internetu rzeczy, w których udział ma wziąć blisko 150 tysięcy osób.

Inwestycja Microsoftu jest częścią inicjatywy Polskiej Doliny Cyfrowej, w której biorą udział firmy, państwowe instytucje czy uczelnie. Jest to jednocześnie kolejny krok ku jej stworzeniu. W ubiegłym roku na podobne partnerstwo zdecydowało się również Google.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close