EnergetykaGospodarkaPaństwoPolskaPrzemysłŚwiat

PGNiG kupiło udziały w złożach w Norwegii

Spółka zależna PGNiG kupiła udziały w dwóch złożach w Norwegii. Dzięki temu przyszłe wydobycie gazu przez spółkę zależną ma zwiększyć się o 100 milionów metrów sześciennych rocznie. Liczba posiadanych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, w których PGNiG Upstream Norway posiada udziały, wzrosła do 31.

PGNiG zwiększyło udziały w obszarze obejmującym złoże Gina Krog do 11,3 procenta. A także wzbogaciło się o 11,92 procenta udziałów w nieeksploatowanym jeszcze złożu Alve Nord.

Gina Krog jest złożem gazowo-ropnym. Jego eksploatacja rozpoczęła się w 2017 roku. W 2019 roku produkcja wyniosła 19,9 miliona boe, z czego na PGNiG przypadło 1,6 miliona boe.

Boe (ang. barrel of oil equivalent) to jednostka energii otrzymana ze spalenia jednej baryłki ropy naftowej. Jednostki tej używa się do określenia przybliżonych wartości energii, ponieważ różne gatunki ropy naftowej posiadają różną wartość opałową.

Pozostałe do wydobycia zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego Gina Krog oceniane są na 172,5 miliona boe. Z kolei złoże Alve Nord znajduje się w rejonie złoża gazowo-ropnego Skarv, więc PGNiG również tam spodziewa się odkrycia zasobów gazu ziemnego.

PGNiG w komunikacie na temat transakcji wspomniało też o planowanym gazociągu Baltic Pipe, którego budowę ogłosił w poniedziałek Andrzej Duda.

Ogromnie cieszy nas, że domknięcie naszych najnowszych akwizycji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym zbiegło się w czasie z ogłoszeniem rozpoczęcia budowy Baltic Pipe – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

To właśnie tym połączeniem już w 2022 roku do Polski popłynie gaz ziemny wydobywany przez PGNiG z norweskich złóż, a dzięki kolejnym przejęciom i wchodzeniu kolejnych złóż w fazę produkcji sprowadzanego z Norwegii gazu będzie coraz więcej – dodał.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ogłosił rozpoczęcie budowy gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć Polskę z Danią i Norwegią. Prezydent zapowiedział, że gazociąg będzie gotowy do użytku 1 października 2022 roku.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close