BankowośćFinanse i ubezpieczeniaHandelPolskaŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

Bitcoin znowu powyżej 10 tysięcy dolarów

Nad ranem czasu polskiego kurs bitcoina po raz pierwszy od blisko 3 miesięcy przekroczył 10 000 dolarów. Inwestorzy i spekulanci odliczają dni do wyczekiwanego od lat „halvingu”.

Kurs bitcoina na giełdzie bitstamp o 01:45 sięgnął 10 041,35 dolara. Był to najwyższy poziom odnotowany od 19 lutego, a więc jeszcze przed momentem załamania się światowych giełd w reakcji na gospodarcze konsekwencje pandemii koronawirusa. O poranku bitcoin był już nieco tańszy, a jego kurs oscylował wokół 9800 dolarów.

Warto przypomnieć, że w trakcie pandemicznej bessy, kurs bitcoina zniżkował do mniej niż 5000 dolarów. Najpopularniejsza kryptowaluta obecnie jest też wyceniana wyżej niż na koniec 2019 roku (7200 USD).

Nieco inaczej wygląda sytuacja z punktu widzenia polskich inwestorów i spekulantów kryptowalutowych. Bitcoin wyceniany jest obecnie na 41 000 złotych. To więcej niż wspomnianego 19 lutego (40 tysięcy złotych) i jednocześnie najwięcej od września 2019 roku.

Bitcoin przebił symboliczną barierę 10 000 dolarów na cztery dni przed zaplanowanym na 12 maja „halvingiem”. Termin ten związany jest z nagrodami dla bitcoinowych „górników”, czyli podmiotów pozyskujących bitcoiny w zamian za udostępnianie mocy obliczeniowej swoich komputerów lub wyspecjalizowanych „koparek kryptowalut”, która służy do utrzymywania funkcjonowania całego systemu. Halving to wydarzenie, które o połowę zmniejsza wysokość nagrody dla górników.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close