PaństwoPolskaŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Samoloty uziemione. Zakaz lotów do i z Polski przedłużony.

Zakaz regularnych lotów międzynarodowych i krajowych został przedłużony

Zakaz regularnych lotów do i z Polski oraz połączeń krajowych obowiązuje od prawie dwóch miesięcy, bo od 15 marca. Przepisy wprowadzono oczywiście z powodu pandemii koronawirusa. Dzisiejszy dzień miał być pierwszym po zniesieniu zakazu międzynarodowych i krajowych lotów pasażerskich. Linie lotnicze Air France-KLM planowały wznowić połączenia z Warszawy do Paryża i Amsterdamu już od poniedziałku. Tak się jednak nie stanie, bowiem zakaz przedłużono.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 8 maja, samoloty do i z Polski zostały uziemione na kolejne dwa tygodnie, do 23 maja włącznie. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) szacuje, że wskutek restrykcji w ruchu powietrznym, przychody linii lotniczych w 2020 r. spadną o co najmniej 314 miliardów dolarów, czyli o ponad 55%.

Dotyczy to również polskich lotnisk. W marcu z krakowskiego lotniska skorzystało zaledwie 251 tysięcy pasażerów, czyli o 353 tysięcy mniej niż w marcu zeszłego roku. Oznacza to spadek o 58% w stosunku do roku poprzedniego. Sam Kraków może stracić na pandemii koronawirusa ponad miliard złotych, bowiem miasto i inne małopolskie samorządy ściśle współpracują z lotniskami. Straty w jednym segmencie oznaczają straty w innym, na przykład w turystyce, podróżach biznesowych czy też popularnych przed pandemią „city break”.

Jak poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC), zakaz nie obejmuje wszystkich lotów wykonywanych do i z Polski. Na liście wyjątków są między innymi:

  • loty cargo,
  • loty bez ładunku i pasażerów (np. techniczne),
  • loty o statusie HOSP, HUM, STATE, HEAD i wykonywane w celu ratowania zdrowia lub życia ludzkiego,
  • loty w celu ochrony porządku publicznego,
  • loty na zlecenie premiera, osoby fizycznej lub prawnej samolotami posiadającymi do 15 miejsc na pokładzie,
  • loty czarterowe na zlecenie organizatorów turystyki lub podmiotu działającego na ich zlecenie przed 15 marca 2020,
  • loty repatriacyjne na zlecenie obcych państw.

Koronawirus: Ogromne straty lotnisk. Sam Kraków straci ponad miliard złotych.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close