GospodarkaŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Drugie najstarsze linie lotnicze bankrutują

Avianca, drugie największe linie lotnicze w Ameryce Południowej i drugie najstarsze linie na świecie, złożyły wniosek o bankructwo. Od marca przewoźnik, tak jak wielu innych, z powodu koronawirusa jest uziemiony.

Avianca to narodowe kolumbijskie linie lotnicze. Zostały założone 5 grudnia 1919 roku, co oznacza, że są drugimi najstarszymi na świecie. Wcześniej powstały tylko – 7 października 1919 roku – KLM (Koninklijke Luchtvaart Maatschappij).

Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że Avianca popadła w finansowe tarapaty. Dochody firmy zmalały o ponad 80 procent/ Nie pomaga fakt, że nadal musi opłacać wysokie koszty stałe, które nie zniknęły.

Jednak, jak podkreśla Reuters, większość z 20 tysięcy pracowników przewoźnika nie otrzymała pensji w czasie kryzysu.

Z powodu trudnej sytuacji linie złożyły w sądzie w Nowym Jorku wniosek o ochronę przed wierzycielami. Napisano w nim, że firma posiada aż 10 miliardów dolarów zobowiązań i taką samą kwotę aktywów.

Prezes Avianca Anko Van Der Werff przekazał, że posunięcie to jest konieczne, by mogła w przyszłości być “lepsza, bardziej wydajna i mogła działać przez wiele lat“.

Avianca stoi w obliczu najtrudniejszego kryzysu w swojej 100-letniej historii, kiedy to mierzy się ze skutkami pandemii COVID-19 – oświadczył.

Według ostatnich prognoz Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego IATA wynika, że w wyniku pandemii koronawirusa straty linii lotniczych na całym świecie mogą wynieść nawet 314 miliardów dolarów.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close