PolskaTechnologieTelekomunikacja

Następca SMS-ów dostępny już w Polsce

Możliwość przesyłania zdjęć i filmów, nawet 50 razy dłuższe wiadomości, a do tego bezpłatne – to zalety RCS – nowego standardu przesyłania wiadomości stworzonego przez Google. System dostępny jest już w Polsce.

RCS ochrzczony następcą SMS-ów może przyczynić się do zmierzchu tej mającej już blisko 30 lat technologii. Aby z niego skorzystać, należy pobrać aplikację „Wiadomości”. Co ważne, przynajmniej na razie RCS dostępny jest na smartfonach z systemem Android 10.

Stantard RCS, w odróżnieniu od SMS-ów, umożliwia wysyłanie zdjęć, filmów i GIF-ów. Jak wynika z przeprowadzonych przez Google testów, jedna wiadomość może pomieścić nawet 8192 znaki. Dla porównania, SMS mógł liczyć maksymalnie 160 znaków.

Wiadomości wysyłane są przez sieć komórkową lub Wi-Fi i poza opłatami związanymi z transferem danych, są bezpłatne.

RCS działa podobnie do innych komunikatorów. Umożliwia między innymi tworzenie grup i rozmów w ich obrębie. Daje także możliwość podejrzenia, czy odbiorca przeczytał wiadomość i czy właśnie na nią odpisuje.

W przeciwieństwie jednak na przykład do Messengera, RCS nie wymaga zakładania dodatkowych kont, ponieważ powiązanych jest z numerem telefonu.

Jeśli chcemy skorzystać ze standardu RCS, należy pobrać aplikację „Wiadomości” z Google Play. Po jej uruchomieniu i konfiguracji wystarczy wpisać numer telefonu. Funkcja aktywuje się samoistnie. Jeśli tak się nie stanie, będziemy musieli wejść w „Ustawienia” i kliknąć opcję „Włącz funkcje czatu”.

Co ważne, aby korzystać ze standardu RCS, funkcja musi być dostępna u obu rozmówców. Żeby przekonać się, że faktycznie wysyłamy wiadomości przez RCS, a nie zwykłym SMS-em, wystarczy zerknąć na strzałkę wysyłania wiadomości. Jeśli nie będzie pod nią skrótu „SMS” oznacza to, że funkcja RCS działa prawidłowo. Warto zwrócić także uwagę na kolory dymków w oknie dialogowym, które w przypadku standardu RCS będą ciemnoniebieskie.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close