HandelPaństwoPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Mentole znikają ze sklepów. 20 maja kluczowy dla palaczy

Już od środy 20 maja ze sklepów znikną papierosy mentolowe oraz te z kapsułką smakową.

Zakaz, który wejdzie w życie od przyszłego tygodnia, obejmie zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia – przypomina Polska Izba Handlu. Chodzi tutaj przede wszystkim o papierosy mentolowe oraz aromatyzowane mentolem. A także te z tak zwanym clickiem, czyli umieszczoną w papierosie kapsułką smakową. Do środy 20 maja będą one musiały całkowicie zniknąć ze sprzedaży.

Nowe obostrzenie nie obejmie jednak papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.

Chociaż zakaz sprzedaży wejdzie w życie już wkrótce, to 51 procent konsumentów nie ma o nim pojęcia. Z badania Forum Konsumentów wynika również, że 20 procent palaczy jest gotowych poszukiwać swoich ulubionych “mentoli” na czarnym rynku.

Od kilku lat regularnie spada udział nielegalnych papierosów w polskim rynku. Jeszcze w 2015 roku stanowiły one 18,3 procenta. Cztery lata później – już 9,9 procenta.

Polska Izba Handlu jednak przestrzega, że przez nowe regulacje trend ten może się odwrócić. Szczególnie, że co piąty konsument wyraża chęć zakupienia zakazanych papierosów.

To jednak nie jest jedyny powód zwiększenia się szarej strefy. PIH wskazuje także na wzrost akcyzy o 10 procent ze stycznia 2020 roku.

Odpływ konsumentów do szarej strefy to realne straty zarówno dla handlu, jak i budżetu państwa – zaznacza Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu. Dlatego apelujemy do służb państwowych, aby po 20 maja zintensyfikować działania ograniczające przemyt i ewentualną nielegalną produkcję wyrobów mentolowych – dodaje.

W komunikacie wskazano, że rynek w Polsce może zostać “zalany” papierosami zza wschodniej granicy, których dyrektywy unijne nie dotyczą, gdyż Ukraina, Białoruś oraz Rosja nie są członkami UE.

Zakaz mentoli – Polacy przeciwni, ale większość i tak nie wie o co chodzi

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close