PaństwoPolitykaPolskaŚwiat

Czechy: Obniżka pensji ministrów, premiera i wszystkich posłów

Czesi szykują się do obniżki pensji członków rządu i parlamentarzystów

Obecnie pensja szeregowego posła w Czechach to 90,8 tysiąca koron, czyli ponad 15 tysięcy złotych. Do tego doliczyć należy bonusy i dodatki. Jak podaje RIA Nowosti, członkowie niższej i wyższej izby otrzymują dodatkowe 13,5 tysiąca koron (2 247 złotych) na wyżywienie i wydatki reprezentacyjne, a także do 50,5 tysiąca koron (8 400 złotych) na transport.

Z kolei szefowie licznych komisji parlamentarnych, komisji i stałych delegacji pobierają pensje w wysokości 127,8 tysiąca koron, czyli niemal 22 tysiące złotych. Wynagrodzenie ministrów z kolei wynosi 173,2 tysiąca koron, czyli prawie 29 tysięcy złotych.

Z powodu pogorszenia sytuacji ekonomicznej pensje te zostaną obniżone. Obniżkę pensji zapowiedziała Jana Malaczowa, szefowa resortu pracy. I tak w przypadku wynagrodzenia zwykłych posłów, ich pensje zmniejszone zostaną do poziomu 73 tysiąca koron (12 151 złotych). Tyle wynosi bowiem 5-krotność płacy minimalnej u naszych południowych sąsiadów.

Obniżki jednak nie będą dotyczyć tylko szeregowych posłów. Nowe regulacje będą dotyczyć w sumie 14 członków rady ministrów, premiera, 200 członków Izby Poselskiej i 81 senatorów. Malaczowa przekonywała, że w sprawie pozytywnego rozpatrzenia przez rząd niższych obniżki wynagrodzeń udało się zawrzeć już wstępne porozumienie .

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close