PaństwoPolskaPrawo

Przelewała sobie 500+ na nieistniejące dzieci. Urzędniczka ukradła ponad milion złotych.

Urzędniczka Ośrodka Pomocy Społecznej w Łoniowie wyprowadziła ponad milion złotych

O sprawie poinformowało TVP3 Kielce. Urzędniczka Dorota K., pracująca w Ośrodku Pomocy Społecznej w Łoniowie miała dopuścić się kradzieży. Pracownica urzędu była odpowiedzialna za przygotowywanie wypłacania świadczeń rodzinnych i wychowawczych, w tym między innymi zasiłku rodzinnego, świadczenia pielęgnacyjnego i 500+.

Dorota K. miała wprowadzać do systemów elektronicznych fałszywe dane nieistniejących dzieci. W ten sposób mogła przyznać zasiłek rodzinny na fikcyjne osoby i przelać środki na swoje konto. O zauważeniu nieprawidłowościach poinformowała wójta Renata Klocek, p.o. kierownika łoniowskiego OPS.

Zauważyłam nieprawidłowości w wypłacie świadczeń rodzinnych, więc to mnie zaniepokoiło. W tym samym dniu poprosiłam pana wójta o przeprowadzenie kontroli.

TVP3 powołując się na wstępne wyniki kontroli informuje, że urzędniczka miała wypełniać wnioski o wypłatę prawdziwym rodzinom świadczeń przysługującym na dzieci, ale na nieistniejące dzieci. Sytuacja mogła trwać nawet od 2012 roku. Fikcyjne świadczenia dotyczyły między innymi rodzinnego, becikowego, a od 2015 roku także na 500+. Dorota K. wyprowadziła w ten sposób 1,3 miliona złotych. Radosław Smalera, przewodniczący Rady Gminy Łoniów nie kryje zaskoczenia:

Jak dowiedzieliśmy się o tej sytuacji, byliśmy wszyscy bardzo mocno zaskoczeni, byliśmy po prostu w szoku. Generalnie ta suma nas przeraziła.

Nieuczciwa pracownica została zwolniona dyscyplinarnie, a następnie aresztowana na 3 miesiące. Na poczet kar finansowych, w tym obowiązku naprawienia szkody, zabezpieczono jej majątek. 40-latka przyznała się do winy. Przedstawiono jej zarzut oszustwa co do mienia znacznej wartości. Kobiecie grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: TVP3 Kielce

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close