BankowośćFinanse i ubezpieczeniaŚwiatTechnologie

Visa planuje opatentować cyfrowy pieniądz

W pełni cyfrowy system, który pozwoli sprawnie wyeliminować z obrotu gotówkę – tak opisuje we wniosku patentowym swój wynalazek organizacja Visa. Schemat przypomina pod wieloma względami rozwiązania, z którymi eksperymentują już banki centralne.

Amerykański urząd patentowy opublikował 14 maja 2020 roku wniosek złożony przez organizację Visa International. Aplikacja trafiła do USPTO (United States Patent and Trademark Office) w listopadzie 2019 roku i zawiera opis systemu cyfrowego pieniądza bazującego nie na kryptowalutach, ale „oficjalnej” walucie.

Schemat miałby opierać się na prywatnym rozproszonym rejestrze transakcji, do którego dostęp miałyby wybrane podmioty (private permissioned distributed ledger). Wniosek wymienia kilka możliwych opcji, między innymi odnosząc się do funkcjonujących dziś schematów takich jak Ethereum i komercyjnych rozwiązań.

Główną rolę w zgłoszonym rozwiązaniu odgrywa „centralna jednostka”, którą może być bank centralny kontrolujący podaż pieniądza. Ciężar utrzymywania rozproszonego rejestru spoczywałby na podmiotach weryfikujących transakcje, którymi mogłyby być banki komercyjne. Trzeci typ uczestnika systemu to jednostki dokonujące wymiany pomiędzy formami pieniądza – akceptujące fizyczną gotówkę i wydające w zamian cyfrowy pieniądz.

Jak wynika ze streszczenia wniosku patentowego, jednostka centralna może stopniowo usuwać z obiegu fizyczną gotówkę, zamieniając ją na cyfrową oficjalną walutę.

W grudniu 2019 roku koncepcję e-euro przedstawił Europejski Bank Centralny, zaawansowane testy wdraża chiński bank centralny. Próba opatentowania ogólnego schematu cyfrowego pieniądza może budzić niepokój także w branży kryptowalut.

Serwis Bitcoin.com przypomina, że Visa nie jest pierwszym przedsiębiorstwem, które próbuje opatentować schemat zbliżony w założeniach do kryptowalut. Ochronę zyskują zazwyczaj rozwiązania o wąskich zastosowaniach lub zawierające nowatorskie elementy. Jako przykład przywoływany jest Microsoft, który uzyskał patent na kryptowalutę wykorzystującą w procesie „wydobycia” aktywność ludzkiego ciała.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close