BankowośćGospodarkaPaństwoPolskaRynek pracyŚwiatTurystykaZdrowie i medycyna

Policzono ile świat straci na pandemii koronawirusa. Suma robi wrażenie

Globalna gospodarka może ponieść straty w wysokości od 5,8 do 8,8 biliona dolarów, co odpowiada 6,4 – 9,7 procent globalnego produktu krajowego brutto. Finansiści z Asian Development Bank (ADB) podliczyli wpływ koronawirusa na światową ekonomię.

W ocenie potencjalnego wpływu ekonomicznego COVID-19 na gospodarkę, oszacowali, że straty gospodarcze w Azji i na Pacyfiku mogą wynosić od 1,7 do 2,5 biliona dolarów, w zależności od długości tak zwanego lockdownu. Chińska Republika Ludowa może ponieść straty w wysokości od 1,1 do 1,6 biliona dolarów.

Rządy na całym świecie szybko zareagowały na skutki pandemii, wprowadzając środki, takie jak złagodzenie polityki fiskalnej i monetarnej, zwiększone wydatki na ochronę zdrowia oraz bezpośrednie wsparcie na pokrycie strat dochodów i dochodów. Według raportu ciągłe wysiłki rządów ukierunkowane na te środki mogą złagodzić wpływ gospodarczy COVID‑19 nawet o 30–40 procent. Może to zmniejszyć globalne straty gospodarcze z powodu pandemii o 4,1 – 5,4 biliona dolarów.

Analiza obejmuje 96 gospodarek dotkniętych epidemią z ponad 4 milionami przypadków COVID-19. Oprócz tąpnięć związanych z turystyką, konsumpcją, inwestycjami oraz powiązaniami handlowymi i produkcyjnymi, nowy raport obejmuje kanały transmisji, takie jak wzrost kosztów wymiany handlowej wpływający na mobilność, turystykę i inne branże. Bierze też pod uwagę zakłócenia po stronie podaży, które negatywnie wpływają na produkcję i inwestycje oraz reakcje polityczne rządów, które łagodzą skutki globalnego wpływu gospodarczego COVID-19.

W raporcie czytamy, że zamknięcie granic, ograniczenia podróży i blokady, które gospodarki dotknięte epidemią wprowadziły w celu zahamowania rozprzestrzeniania się COVID-19, prawdopodobnie zmniejszą światowy handel o 1,7 – 2,6 biliona dolarów. Globalny spadek zatrudnienia wyniesie od 158 do 242 milionów miejsc pracy, przy czym Azja i Pacyfik zanotują 70 procent całkowitych strat w zatrudnieniu. Dochód z pracy na całym świecie spadnie o 1,2 – 1,8 biliona dolarów.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close