GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaRolnictwo

Spadek cen mięsa, ale nie w sklepie. Polscy rolnicy liczą na pomoc UE.

Ministerstwo Rolnictwa domaga się pomocy z UE

Nie tylko susza, ale również pandemia koronawirusa wpływa na ceny mięsa w całej Europie. Zamknięcie restauracji sprawiło, że ceny cały czas spadają. Sęk w tym, że tanieją ceny skupu żywca, a nie mięso w sklepach.

Za kilogram żywca wieprzowiny w Polsce zakłady płacą rolnikom jedynie 6 złotych. Jak argumentował podczas środowego nieformalnego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE minister rolnictwa Jan Ardanowski:

Na przełomie kwietnia i maja br. odnotowano również gwałtowny spadek cen skupu żywca wieprzowego – w relacji tygodniowej o 7,4%., miesięcznej o 12,5% Obecnie ceny są jeszcze niższe.

Ale problemy dotykają również producentów drobiu. Od połowy marca do końca kwietnia cena skupu kurcząt brojlerów spadła o około 14%, a w porównaniu do ceny sprzed roku o 16%.

Jak podaje Rzeczpospolita, na niskie ceny nakładają się problemy z suszą oraz brak około pół miliona osób do pracy w rolnictwie w związku z wyjazdem pracowników z Ukrainy. Prace części firm paraliżuje również epidemia koronawirusa.

W związku z problemami polskiego rolnictwa w utrzymaniu produkcji i płynności finansowej, minister Jan Ardanowski domaga się od Brukseli uruchomienia rezerwy kryzysowej. Została ona utworzona w budżecie Europejskiego Funduszu Gwarancji Rolnych na wypadek kryzysów mających wpływ na produkcję rolną i jej suma na lata 2014–2020 wynosi 2,8 miliarda euro. Jak mówi Ardanowski:

Jeżeli w obecnej sytuacji nie mamy do czynienia z kryzysem, to po co ta rezerwa w ogóle funkcjonuje?

Źródło: Money.pl, Rzeczpospolita

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close