GospodarkaPaństwoPolskaRolnictwoZdrowie i medycyna

150 tysięcy złotych premii od ARiMR dla młodych rolników

O 150 tysięcy złotych premii będą mogli ubiegać się młodzi rolnicy na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 3 czerwca do 1 sierpnia bieżącego roku.

O „premię dla młodych rolników” może ubiegać się osoba, która w dniu złożenia wniosku ma nie więcej niż 40 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Jeżeli ich nie ma, powinna uzupełnić je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Musi też posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 hektara i rozpocząć prowadzenie w nim działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Jednym z warunków przyznania 150 tysięcy złotych premii jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej nie mniejszej niż 13 tysięcy euro i nie większej niż 150 tysięcy euro. Jego wielkość musi być co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach, w których średnia powierzchni gospodarstw jest niższa niż krajowa – gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej. Ale maksymalna powierzchnia nie może być większa niż 300 hektarów.

Złożone przez młodych rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów (co najmniej 8) będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy dla województwa mazowieckiego oraz łącznie dla pozostałych województw.

Premia w wysokości 150 tysięcy złotych będzie wypłacana w dwóch ratach. Pierwsza – w wysokości 120 120 tysięcy złotych po przyznaniu pomocy; druga – w wysokości 30 tysięcy złotych – na wniosek o płatność drugiej raty złożony po realizacji biznesplanu.

Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Co najmniej 70 procent tej kwoty musi zostać wydane na inwestycje w środki trwałe.

Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. W czasie trwania na terenie kraju stanu epidemii ARiMR zachęca, by przekazywać je w formie elektronicznej lub pocztą. Dokumenty można również dostarczyć do specjalnych wrzutni, które są ustawione w placówkach terenowych Agencji lub osobiście.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close