GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolskaWarszawaZdrowie i medycyna

Polacy nadal boją się korzystania z lokali gastronomicznych

Od 18 maja mogły się otworzyć restauracje, a w wielu miejscach Polacy ruszyli do knajp czy pubów. W poniedziałek i wtorek wzrosty były znacznie mniejsze niż spadki po wprowadzeniu ograniczeń w działalności gastronomii.

Na odmrożenie lokali gastronomicznych czekała cała branża. Jeśli jednak restauratorzy spodziewali się, że od razu po odmrożeniu gospodarki Polacy masowo ruszą do knajp, to mogli się nieco przeliczyć.

Jak wynika z danych firmy Nomee, która dostarcza system sprzedażowy do punktów gastronomicznych, w poniedziałek 18 maja wartość sprzedaży wzrosła o 52 procent w porównaniu do poniedziałku 11 maja, kiedy lokale wciąż były zamknięte, ale mogły sprzedawać żywność na wynos. We wtorek 19 maja wzrost ten był nieco niższy i wyniósł 40 procent w porównaniu do wtorku 12 maja. Dane dotyczą około 200 lokali z kilku miast z całej Polski. Między innymi Warszawy, Trójmiasta, Bydgoszczy, Krakowa, Torunia, Płocka czy Mikołajek.

Wzrost ogółem naszym zdaniem nie jest znaczący, wygląda na to, że ludzie wciąż boją się chodzić do restauracji – mówi Marek Szmalc, CEO Nomee

Tymczasem restauracje po wejściu w życie ograniczeń traciły po 70-80 procent przychodów w porównaniu do dni sprzed zamrożenia branży.

To zaś oznacza, że wielu klientów zdecydowało się pójść do miejsc otwartych 18 maja, na czym stracili ci, którzy cały czas działali w czasie zamrożenia, na przykład oferując jedzenie na wynos.

Z udostępnionych dla BI Polska danych wynika też, że w poniedziałek liczba wystawianych paragonów wzrosła o 34 procent, zaś we wtorek o 46 procent.

Sama liczba otwartych lokali wzrosła zaś o ok. 21 procent. Oczywiście, dane te mogą nie być reprezentatywne dla całej branży, biorąc pod uwagę, że spółka zbiera dane z około 200 obiektów, ale pokazuje pewien trend. Z naszych rozmów z restauratorami wynika, że wielu z nich wciąż czeka z otwarciem i obserwuje zachowania konsumentów. Wszyscy, jeśli nie otworzyli się 18 maja, planują zrobić to dopiero po 25 maja.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close