PaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Szumowski: Nie mam nic do ukrycia. Moje oświadczenie majątkowe łatwo sprawdzić.

Czarne chmury nad ministrem Szumowskim

Najpierw Gazeta Wyborcza opublikowała informacje na temat zamówionych przez Ministerstwo Zdrowia maseczek ochronnych. Jak poinformował dziennik, ministerstwo miało przepłacić za zamówione maseczki ochronne i nawet nie sprawdzić ich jakości.

Maseczki kosztowały ponad 5 milionów złotych, a ,,zarobił na tym instruktor narciarski, przyjaciel rodziny Łukasza Szumowskiego”. Transakcję miał ułatwić mu brat ministra. Dziennik ustalił to na podstawie nagrań i SMS-ów.

W rozmowie dla Radia ZET minister stwierdził, że ,,połowa informacji to fake news” i jednocześnie przyznał, że faktycznie doszło do takiej transakcji. Zastrzegł jednak, że traktował transakcję normalnie, bez faworyzowania firmy Łukasza G.

Jakiś czas później posłowie KO przeprowadzili kontrolę poselską, która wykazała, że rządowa agencja od 2015 roku przyznała spółce kierowanej przez Marcina Szumowskiego (brata ministra zdrowia) kwotę 140 milionów złotych. Jak poinformował Fakt, dotacje w samych latach 2017-2020 opiewały na kwotę co najmniej 70 milionów złotych. Posłowie opozycji domagają się, by CBA przeprowadziła kontrolę oświadczeń majątkowych ministra zdrowia. Oświadczenie Szumowskiego nie podoba się Katarzynie Lubnauer z KO:

Oświadczenie majątkowe pana ministra Szumowskiego wygląda na bardziej bałaganiarskie, niż oświadczenie majątkowe pana Banasia.

To jednak nie wszystko. Portal OKO.press poinformował w poniedziałek, że minister Szumowski wraz z małżonką weszli w biznes z Danielem O. Ich wspólna firma – Necor – miała budować klinikę kardiologii. Tymczasem według portalu Daniel O. budował piramidę finansową, a w 2018 roku został aresztowany pod zarzutem kierowania grupą przestępczą, prania pieniędzy i wielomilionowych oszustw. Jak pisze portal: ,,Na lodzie zostali także obligatariusze Necoru”.

Szumowski odpowiada

Minister Szumowski skomentował zarzuty opozycji. Stwierdził, że jego oświadczenie majątkowe bardzo łatwo sprawdzić i przekazał je w nowej formie – drukowanymi literami – tak, aby można było łatwiej się doczytać. Wskazał też, że wszyscy mogą je sprawdzić, również politycy i służby.

Nie mam nic do ukrycia. Niewiele w tych oświadczeniach jest rzeczy skomplikowanych. W związku z tym bardzo prosto jest to sprawdzić. Wczoraj, ponieważ były wątpliwości co do mojego pisma, przekazałem już drukowanymi literami napisane oświadczenie majątkowe.

Minister odpowiedział również o swoich kontaktach biznesowych z Danielem O.. Szumowski stwierdził, że “to był człowiek polecony przez jednego z lekarzy, który miał nam również finansowo zapewnić pewne przedsięwzięcie”. Minister przekonywał, że został, jak wiele osób w Polsce, poszkodowany przez Daniela O.

Zainwestowałem tam gigantyczne ilości czasu i pracy i nic z tego nie wyszło. Jak to mówi się potocznie, jak jest kradzież roweru, to są dwie osoby zamieszane. Ten, co ten rower zabrał, i ten, co ten rower stracił.

Szumowski podkreślił, że informował o sprawie zarówno premiera, jak i ministra koordynatora służ specjalnych.

Generalnie ta cała sprawa, która toczy się, nie była związana nijak z tą spółką, w której ja byłem, i spółka ta nie była objęta śledztwem. Nie było tutaj żadnych punktów stycznych. Trzeba tutaj wyraźnie powiedzieć – niestety byliśmy jednymi z poszkodowanych w tym całym procesie działalności.

5 milionów na bezużytecznych maseczkach zarobił kolega Szumowskiego?

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close