GospodarkaPaństwoPolskaRynek pracy

Koronawirus: Zwolniono już ponad 150 tysięcy osób. I to tych lepiej zarabiających.

Zwolnienia w górę, średnie wynagrodzenie w dół

Jak wynika z danych GUS, kwietniowe zwolnienia w przedsiębiorstwach (bez uwzględnienia mikrofirm) objęły aż 153 tysiące osób. Rok do roku zatrudnienie zmniejszyło się o 133 tysiące. Wszystko wskazuje również na to, że zwolnienia dotyczyły osób najlepiej zarabiających. Można to wywnioskować na podstawie spadku średniej płacy. Średnie wynagrodzenie spadło o 3,7% w porównaniu z marcem.

Dane dotyczą firm, które zatrudniają minimum 10 osób. Pracowników zatrudnionych w tego rodzaju firmach jest aż 6,4 miliona. Pozostali pracownicy zatrudnieni są w administracji publicznej oraz w tak zwanych mikrofirmach, które zwykle płacą najmniej. Płace z firm powyżej 9 pracowników zawyżają więc średnią krajową.

Według GUS średnia płaca w przedsiębiorstwach powyżej 9 zatrudnionych spadła w kwietniu o 204 złote i wynosiła 5 285 zł brutto miesięcznie. Na umowie o pracę kwietniowa średnia oznacza 3 814 złotych na rękę. Aby tyle wypłacić, pracodawca musiał wydać 6 367 złotych, a różnicę między kosztem pracodawcy a pensją netto, czyli 2 553 złote stanowiły podatki i składki na ZUS.

Eksperci podzieleni

Ekonomiści Banku Pekao SA oceniają, że tąpnięcie na rynku pracy spowodowane pandemią jest bezprecedensowe:

Kwiecień przyniósł bezprecedensowe tąpnięcie na rynku pracy – zatrudnienie spadło aż o ok. 150 tys., czyli prawie tyle co w ciągu całego kryzysu 2008/2009. Równocześnie bardzo mocny zjazd w dół dynamiki płac pokazuje, że firmy istotnie redukują wynagrodzenia.

Pozytywy widzą jednak ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego, którzy przekonują, że sytuacja zaczyna się powoli stabilizować:

Jeszcze pod koniec marca 71% firm zgłaszało spadek nowych zamówień, w tej chwili ten problem dotyczy 41%. Sytuacja na rynku pracy wciąż jest relatywnie stabilna, a nastroje przedsiębiorców się uspokajają.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close