GospodarkaMotoryzacjaPaństwoPolskaPrzemysłZdrowie i medycyna

Produkcja przemysłowa skurczyła się o jedną czwartą

Kwiecień przyniósł najgłębszy spadek produkcji przemysłowej od przynajmniej 27 lat. Regres w polskim sektorze wytwórczym był znacznie głębszy, niż sądzili ekonomiści.

W kwietniu wartość produkcji sprzedanej przemysłu była o 24,6 procenta niższa niż rok wcześniej oraz o aż o 25,5 procenta niższa w porównaniu z marcem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tak silnego spadku produkcji zarówno w ujęciu rok do roku jak i miesiąc do miesiąca nie odnotowano po 1993 roku.

Analizując dane nie można zapominać, że kwiecień był miesiącem najcięższego lockdownu w Polsce i w wielu innych krajach europejskich. Część fabryk została zamknięta na kilka tygodni. W związku z tym wielu ekonomistów spodziewało się dwucyfrowego spadku produkcji. Ale regres aż o jedną czwartą jest szokiem. Rynkowy konsensus zakładał spadek dynamiki produkcji do -10 procent rdr.

Jako uzasadnienia spadku produkcji sprzedanej, część respondentów wskazywała spadek liczby zamówień w związku z COVID-19 (przede wszystkim w produkcji wyrobów z metali, wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz w produkcji mebli). Innymi przyczynami wskazywanymi częściej przez respondentów były: zmiana wymiaru etatów pracowników oraz przebywanie pracowników „na postojowym” (głównie w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz produkcji mebli) – dodaje Główny Urząd Statystyczny.

Po uwzględnieniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa odnotowała spadek o 20,8 procenta mdm i 24,7 procenta rdr. To potężne pogorszenie względem marca, gdy dynamika produkcji w ujęciu „odsezonowanym” wyniosła -7,2 procenta mdm i -4,8 procenta rdr.

Spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 30 spośród 34 branż. Najbardziej ucierpiał sektor motoryzacyjny (-78,9 procenta rdr). Producenci maszyn i urządzeń odnotowali spadek sprzedaży o 34 procent rdr, w przypadku urządzeń elektrycznych był to regres o 28,1 procenta, a wyroby z gumy i tworzyw sztucznych sprzedawały się o 25,9 procenta słabiej niż rok temu. Najsilniejszy wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w branży farmaceutycznej (o 14,8 procenta rdr), przy czym względem marca nastąpił spadek aż o 37,2 procenta.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close