GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Szkocja nie pomoże firmom, które są zarejestrowane w rajach podatkowych

Szkocki parlament przeciwny pomocy firmom z rajów podatkowych

Władze Szkocji zdecydowały, że w ramach walki z kryzysem wywołanym koronawirusem, nie pomogą firmom zarejestrowanym w rajach podatkowych. Wczoraj wieczorem nowe prawo przegłosował szkocki parlament. Zgodnie z zapisami, firmy zarejestrowane w rajach podatkowych nie będą mogły skorzystać z funduszy pomocowych w ramach walki z koronawirusem.

Mimo, że przegłosowany projekt przedstawiła szkocka partia Zieloni, to nowe przepisy poparli zarówno Szkoccy Nacjonaliści, jak i Partia Konserwatywna. Jak stwierdził w The Independent jeden z liderów Szkockich Zielonych Patrick Harvie, firmy które “uciekły” do rajów podatkowych nie powinny mieć prawa do otrzymania pomocy.

Żadna firma unikająca odpowiedzialności za wkład w społeczeństwo nie powinna otrzymywać pomocy, gdy coś pójdzie nie tak. Właśnie dlatego wiele narodów europejskich i Walia podjęło takie zobowiązania. Jestem zadowolony, że ministrowie w końcu dojrzeli sens podstawowej sprawiedliwości.

Szkockie przepisy nie są wyjątkiem w Europie. Podobne prawo wprowadzono już między innymi we Francji, Belgii, Danii, Walii. Również Argentyńczycy zdecydowali się nie pomagać firmom, które nie są zarejestrowane w ich kraju.

Dyrektor naczelny sieci Tax Justice Network, Alex Cobham, stwierdził, że panuje błędny stereotyp iż raje podatkowe to wciąż państwa kojarzone jako małe wyspy z palmami. Tymczasem według badań sieci, to europejski Luksemburg jest odpowiedzialny za 11 razy większe ryzyko unikania płacenia podatku od osób prawnych niż Seszele notowane na czarnej liście UE. Sieć szacuje, że Luksemburg kosztuje członków UE z tytułu utraty podatku od osób prawnych ponad 12 miliardów dolarów rocznie.

Morawiecki marzy o świecie bez rajów podatkowych

O walkę z rajami podatkowymi zaapelował jakiś czas temu również premier Mateusz Morawiecki. W trakcie swojego sejmowego wystąpienia premier Morawiecki przedstawił sytuację związaną z koronawirusem i stwierdził, że należy wprowadzić nowe podatki, a pozyskane pieniądze przeznaczyć na walkę z pandemią.

Według pomysłu prezesa Rady Ministrów, nowe obciążenia miałyby objąć nie tylko Polaków, ale również mieszkańców pozostałych krajów UE. Po prezentacji listy nowych podatków, premier Morawiecki stwierdził, że marzy mu się świat bez rajów podatkowych, takich jak Szwajcaria czy Cypr.

Musi zadziać się to, co powtarzamy jak Katon o Kartaginie – koniec z rajami podatkowymi. Polska mówi o tym głośno od kilku lat, od kiedy rządzi PiS. Raje podatkowe są wielkim ubytkiem środków dla wszystkich krajów, bogatszych i biedniejszych. To mechanizm poprzez który bogaci ludzie i firmy rozliczają się w państwach takich jak Szwajcaria, Lichtenstein czy Cypr. Chcemy świata bez rajów podatkowych.

Pomysł Morawieckiego skomentował poseł Artur Dziambor z Konfederacji. Zdaniem posła, rząd nie powinien walczyć z rajami podatkowymi w innych krajach, tylko robić wszystko by to Polska się nim stała.

Morawiecki ma pomysł na walkę z wirusem: nowe podatki i walka z rajami podatkowymi

Źródło: The Independent

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close