GospodarkaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPolska

Wśród propozycji do kolejnej Tarczy Antykryzysowej… podatek od plastiku

Stowarzyszenie Polski Recykling przygotowało pomysł nowego podatku

Nowe obciążenie ma dotyczyć krajowych i zagranicznych wyrobów plastikowych, które nie zawierają co najmniej 30% plastiku z recyklingu. Z nowego podatku miałyby zostać zwolnione jedynie produkty farmaceutyczne i opakowania żywności. Zgodnie z danymi, do których dotarła Rzeczpospolita, na 51 milionów ton całego wykorzystanego w 2018 roku plastiku, to właśnie do produkcji opakowań wykorzystano 40%.

W całej Unii Europejskiej przetworzeniu poddaje się obecnie zaledwie 42% opakowań, a w Polsce tylko 35%. Reszta odpadów trafia na wysypiska lub do spalarni. Dane jasno wskazują więc, że recykling jest problemem nie tylko w Polsce, ale i w całej UE.

Wniosek o wprowadzenie nowego podatku jest już u premiera Morawieckiego, a Stowarzyszenie proponuje, by zapis znalazł się w nowej wersji Tarczy Antykryzysowej. Twórcy takiego rozwiązania przekonują, że podatek od plastiku ma zachęcić obywateli do większego dbania o środowisko i produkcji towarów z recyklingu.

Stowarzyszenie alarmuje, że bez tego podatku, cała gospodarka odpadami może upaść i powołuje się na identyczne regulacje w innych krajach. Podatek od plastiku zapowiedziała już Wielka Brytania, lecz wyznaczyła dwuletni okres przejściowy.

ZPP protestuje

Przeciwko nowemu podatkowi protestuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który zauważa, że w trudnym czasie pandemii państwo nie powinno dodatkowo obciążać obywateli. ZPP mocno sprzeciwia się wybiórczemu i sektorowemu opodatkowaniu.

Osiąganie wyższych poziomów recyklingu i ograniczanie poziomów składowania odpadów jest koniecznością. Uważamy jednak, że polska droga do gospodarki o obiegu zamkniętym nie może opierać się na narzędziach fiskalnych.

Przedstawiciele ZPP podkreślają, że pandemia koronawirusa spowodowała faktyczne zaprzestanie działalności wielu branż, a w innych doprowadziła do spadku przychodów i zaburzenia łańcuchów dostaw. ZPP podkreśla, że „wszelkiego rodzaju daniny nakładane wybiórczo na określone produkty czy branże prowadzą do zwiększenia poziomu skomplikowania systemu podatkowego”.

Uważamy, że system podatkowy powinna cechować powszechność – dużo łatwiej, skuteczniej i taniej jest egzekwować należności na jednolitych zasadach od dużego kręgu podmiotów, niż od wielu grup podmiotów, według różnych reguł.

Źródło: BiznesInfo, Money

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close