Ochrona środowiskaRolnictwoŚwiat

Zamiana pustyni w las? Takie rzeczy tylko w Chinach

Tytaniczna praca mieszkańców przyniosła efekt

Na pomysł zalesienia terenów jednej z największych chińskich pustyń wpadli już 60 lat temu mieszkańcy miejscowości Julin. Celem projektu miało być zahamowanie pustynnienia okolicznych obszarów i ograniczenie występowania burz piaskowych.

Poprzeczka została postawiona bardzo wysoko, bowiem jeszcze kilka dekad temu pustynia Mu Us była czwartą pod względem wielkości w Chinach. Znajdująca się między Julin a Ordos pustynia zajmowała obszar 40 tysięcy km2.

Fot. Wikipedia

Początkowo sadzono drzewa na krawędzi pustyni, ale z czasem tereny na których pojawiały się drzewa zaczęły się powiększać. Jakiś czas później rozpoczęto również tworzenie pastwisk na obszarach znajdujących się w głąb pustyni.

Jak podaje chińska agencja CGTN – opłaciło się, a po pustyni nie ma śladu. Po latach wspólnej pracy udało się zalesić aż 93% powierzchni pustyni, a jej granice cofnęły się o całe 400 km. Za sprawą mieszkańców, dziś pustynię porasta las.

Specjalista ds. lasów w administracji prowincji Shaanxi, Dang Shuangren twierdzi, że dzięki takim inicjatywom za kilka lat zniknie ostatnie 30 tysięcy hektarów, na których są ruchome wydmy i nieużytki pustynne. Na zalesianiu korzystają nie tylko okoliczni rolnicy, ale również lokalne przedsiębiorstwa – środki wydawane na ten cel, odejmowane są od ponoszonych przez nich opłat środowiskowych.

Mu Us jest często uznawana za pustynię antropogeniczną, powstałą wskutek 2 000 lat ludzkiej aktywności. Jej powstanie jednak przypisuje się także zmianom klimatycznym. Okresami nasilającego się pustynnienia były epoki średniej i późnej dynastii Tang (około 800 r. n.e.) i dynastii Ming (ok. 1 500 r. n.e. – 1 600 r. n.e.).

Źródło: Spidersweb

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close