Ochrona środowiskaPolskaWarszawa

Warszawa: Na Bielanach powstał… hotel dla jaskółek

Mieszkańcy Bielan pomagają jaskółkom

Hotel dla jaskółek powstał w ramach budżetu obywatelskiego. Niecodzienny obiekt jest pierwszym tego typu w Polsce i posiada 42 gniazda, które nie odbiegają od tych, jakie budują jaskółki. Stalowa wieża o wysokości 8 metrów stanęła na ekoskwerze przy ul. Bogusławskiego.

Na dachu korpusu zamontowano zasilane fotowoltaiką urządzenie, które w dzień przyciąga ptaki, a nocą jest wyłączone. Burmistrz Bielan, Grzegorz Pietruczuk zapewnia, że zarówno konstrukcja wieży jak i jej lokalizacja zostały dokładnie skonsultowane z ornitologami.

Fot. Facebook/Urząd Dzielnicy Bielany

Pomysłodawcami hotelu dla jaskółek są przewodniczący komisji ochrony środowiska w Bielanach Krystian Lisiak oraz propagatorka edukacji ekologicznej, Beata Niedomagała. Wspólny projekt został złożony do budżetu obywatelskiego i na tyle spodobał się mieszkańcom Bielan, że został zrealizowany przez Urząd Dzielnicy Bielany.

Korzyści dla wszystkich

Jaskółki są zwierzętami bardzo pożytecznymi dla ludzi. Jeden ptak potrafi dziennie złowić nawet 6 tysięcy komarów. Wszystkie gatunki jaskółek – oknówka, dymówka i brzegówka – są w Polsce pod ochroną gatunkową. Niestety ich sąsiedztwo nie zawsze podobało się mieszkańcom.

Fot. Facebook/Urząd Dzielnicy Bielany

Bielańskie oknówki od wielu lat zakładają gniazda na osiedlu Chomiczówka. Są one umiejscowione najczęściej pod gzymsami na ścianach budynków i przy oknach. Niestety zdarzały się przypadki celowego niszczenia gniazd, głównie ze względu na pozostawiane przez ptaki odchody. Autor projektu nie kryje więc zadowolenia z jego realizacji.

Zależało nam aby ptaki, które są naszymi sprzymierzeńcami, miały swoje miejsce do życia. Dotychczas takie projekty były realizowane poza granicami kraju. Uznaliśmy, że warto spróbować również u nas. Pomysł spotkał się z aprobatą mieszkańców, uzyskała ponad 1 700 głosów i został zrealizowany przez urząd dzielnicy. Pozostaje mieć teraz nadzieję, że wieża zostanie przez ptaki szybko zasiedlona.

Nie tylko jaskółki

Miasto pomaga również innym ptakom. Pod koniec ubiegłego roku, na ośmiu budynkach mieszkalnych, na osiedlu Ruda zamontowano 200 budek lęgowych dla jerzyków. Kolejnych 100 zostało umieszczonych między innymi przy Stawach Brustmana, Stawach Kellera i w bielańskiej części Kępy Potockiej. W zeszłoroczne wakacje na terenie dzielnicy stanęły również dwie wieże dla jerzyków.

Natomiast w okolicach zbiorników wodnych, rozsypywana jest specjalna mieszanka ziaren, która pozwala ptakom przetrwać zimę. Do innych miast, które opiekują się ptakami, zakładając budki lęgowe, należą między innymi Kraków, Opole czy Gdańsk.

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close