GospodarkaPaństwoPolitykaRynek pracyŚwiat

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Hiszpanii. Znamy szczegóły.

Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) obiecała bezwarunkowy dochód podstawowy

Hiszpanie planują wprowadzenie powszechnego, bezwarunkowego dochodu podstawowego. Bezwarunkowy dochód podstawowy to środki przyznawane przez państwo każdemu obywatelowi. Projekt jest elementem pakietu pomocowego w ramach walki ze skutkami pandemii koronawirusa.

Prace nad projektem prowadzi minister przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji José Luis Escrivá. Jak twierdzi minister gospodarki Nadia Calviño, praca nad jak najszybszym wprowadzeniem pomysłu w życie, nie należy do najprostszych.

Praca jest skomplikowana i trwa na wielu frontach, ale pracujemy, aby osiągnąć cel najszybciej, jak to możliwe. Rząd podejmie wiele działań, aby nikogo nie zostawić samemu, począwszy od pracowników.

Minister dodaje, że rząd Hiszpanii chce, aby bezwarunkowy dochód podstawowy obowiązywał już na stałe, a nie tylko w czasie pandemii i kryzysu gospodarczego. Chociaż oficjalne szczegóły mają zostać przedstawione w przyszłym tygodniu, niektóre założenia są już znane.

Kto zakwalifikuje się na bezwarunkowy dochód podstawowy?

Bezwarunkowy dochód podstawowy ma przysługiwać wszystkim Hiszpanom w wieku od 18 do 65 lat, o ile od minimum trzech lat sami się utrzymują. Kwota pieniędzy przyznawanych przez państwo zależeć będzie od przychodu obywatela oraz liczby posiadanych przez niego dzieci.

Najniższa kwota na jaką mogą liczyć Hiszpanie w ramach projektu to 462 euro. Taka kwota przeznaczona zostanie dla osób samotnych. Ci, którzy zakwalifikują się na wyższą stawkę, mogą otrzymać nawet 1 015 euro miesięcznie.

Według założeń ministerstwa, bezwarunkowy dochód podstawowy otrzyma 2,5 miliona osób, a w pierwszym etapie obejmie najbiedniejszych obywateli. Rocznie obietnica rządu będzie kosztować państwo około 3 miliardy euro.

Zdaniem wielu krytyków, dochód podstawowy spowoduje wzrost bezrobocia i nierówności społecznych. Eksperci wskazują również, że dochód może przyczynić się również do wzrostu inflacji. Argumenty nie przekonują jednak ministra Escrivá, który twierdzi, że dochód podstawowy nie zniechęci ludzi do szukania pracy.

Nie kłóci się to z posiadaniem wynagrodzenia. W Hiszpanii znaczna część pracowników ma bardzo, bardzo niskie wynagrodzenie, a to im pomoże.

Hiszpania planuje wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close