GospodarkaPaństwoPolskaTransportTurystykaWarszawaZdrowie i medycyna

Polacy wracają do latania. Są nowe zasady

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował o zasadach bezpieczeństwa, które będą obowiązywały na lotniskach i w samolotach. Pasażerowie mogą spodziewać się pomiarów temperatury przy wejściu do terminali i konieczności wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Trzeba będzie również nosić maseczki.

Nowe zasady zostały opracowane na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przez Główny Inspektorat Sanitarny i ULC.

Jak poinformowano, niektórymi z zasad będą : kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali; obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia zgodnie z instrukcją przewoźnika; obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot przez pasażerów.

Zasady bezpieczeństwa na lotniskach i w samolotach

Na lotniskach obowiązywać będzie również dystans społeczny rozumiany jako zachowanie 1,5 metra odstępu między ludźmi. Trzeba będzie także nosić maseczkę. Ograniczenia obejmą też korzystanie z usług i obiektów lotniskowych na przykład placów zabaw, czy palarni.

W samolotach – jak dodano – ograniczony zostanie serwis pokładowy, tak by maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski pasażerowie otrzymają w indywidualnych opakowaniach. Pasażerowie będą musieli wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem.

Urząd zachęca ponadto do ograniczenia bagażu podręcznego, a po przylocie powinniśmy bezzwłocznie opuścić terminal.

Przywracanie pasażerskich połączeń lotniczych w Polsce odbywać ma się w trzech fazach. W pierwszej fazie, która wejdzie w życie 1 czerwca, powrócą loty krajowe, czyli połączenia między lotniskami na terenie Polski.

Później przyjdzie pora na loty do krajów europejskich, które opanowały sytuację epidemiczną. Jako ostatnie wrócą połączenia międzykontynentalne, ale również wyłącznie do państw, które opanowały sytuację epidemiczną.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close