ŚwiatTechnologieTransport

Crew Dragon zadokował do ISS. Historyczna misja SpaceX i NASA.

Musk wysłał ludzi w kosmos

Marzenia miliardera Elona Muska na temat podróży kosmicznych i kolonizacji Marsa powoli zaczynają się spełniać. Po słynnym już wysłaniu w kosmos samochodu Tesla wraz z manekinem, firma miliardera zaliczyła kolejny sukces. Wczoraj wieczorem SpaceX we współpracy z NASA udało się wynieść na orbitę ziemską statek Crew Dragon. Co najważniejsze, była jest misja załogowa!

Crew Dragon został wyniesiony za pomocą rakiety Falcon 9. Wszystkie segmenty rakiety bez problemu wróciły na Ziemię. Przypomnijmy, że SpaceX jest pionierem w budowie rakiet, których stopnie po zautomatyzowanym lądowaniu na lądzie lub statku, będzie można użyć kolejny raz. W ten sposób znacząco zmniejszają się koszty wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną, a same misje pozostawiają na orbicie planety mniej kosmicznych śmieci.

Dragon na ISS

Dwaj amerykańscy astronauci, Robert Behnken i Douglas Hurley, spędzili ostatnie kilkanaście godzin na testowaniu statku, kierując go w stronę ISS. Kapsuła z załogą dotarła już bezpiecznie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie zadokowała w automatyczny sposób, pod nadzorem pokładowego komputera.

Na razie nie wiadomo jak długi astronauci zostaną na Stacji. Na Ziemię również powrócą na pokładzie Dragona. Gdy już bezpiecznie wylądują, misję Crew Dragon Demo-2 będzie można uznać w stu procentach za udaną.

Historyczne wydarzenie

Misja NASA i SpaceX jest historycznym wydarzeniem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, SpaceX udowodni światu, że potrafi bezpiecznie wysyłać ludzi w kosmos. Firma Muska i tak już cieszy się dużym zaufaniem. Jeśli jednak już teraz udowodni, że żadne przedsięwzięcie nie jest jej straszne, wysłanie ludzi na Marsa będzie już tylko formalnością odłożoną w czasie.

To również ważna chwila dla NASA. Dzięki współpracy z prywatną firmą, uniezależni się od rosyjskiego monopolu kosmicznego. Przypomnijmy, że jest to pierwszy lot z USA od prawie 10 lat. W 2011 roku NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS.

Wymiana członków załogi ISS była realizowana wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz, a agencja płaciła Rosjanom za jedno miejsce od 72 do 86 milionów dolarów.

Relację z tego wydarzenia możecie oglądać na żywo poniżej:

Elon Musk wyśle ludzie w kosmos… już za miesiąc!

Źródło: Komputerświat

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close