PaństwoPolitykaPrawoŚwiat

USA: Zamieszki po zabiciu Afroamerykanina. Trump uznaje Antifę za organizację terrorystyczną.

Zabójstwo Afroamerykanina powodem zamieszek

W USA nie ustają zamieszki, które wybuchły po śmierci 46-letniego George’a Floyda. Przypomnijmy, że w ubiegły poniedziałek w Minneapolis policjanci zostali wezwani do mężczyzny, który miał zapłacić w sklepie fałszywym czekiem. Po lekkiej sprzeczce, policjanci powalili czarnoskórego Floyda na ziemię i skuli kajdankami.

Jeden z policjantów, Derek Chauvin przydusił mężczyznę podczas zatrzymania. Choć policja zapewniała, że Floyd stawiał fizyczny opór, na nagraniach, które trafiły do sieci, widać coś innego. Na nagraniu ze zdarzenia słychać, jak zatrzymany błaga policjanta, aby ten przestał go dusić kolanem, bo nie może oddychać. Niestety apel nie spotkał się z reakcją żadnego z funkcjonariuszy, a podduszany przez kilka minut mężczyzna zmarł.

Po zabiciu Floyda, mieszkańcy Minneapolis wyszli na ulice, by wyrazić swój sprzeciw przeciwko brutalności policji i rasizmowi. Protestujący mieli ze sobą transparenty “Black Lives Matter” i “Justice for George Floyd”. Protesty szybko zamieniły się w zamieszki, a uczestnicy zaczęli plądrować sklepy i niszczyć auta i budynki.

Barricades in the streets, clashes with the police, looting, burning buildings and calls for the national guard to be…

Opublikowany przez Redfish Czwartek, 28 maja 2020

Fala zniszczenia

Policjant, który przyduszał Floyda został już aresztowany. Postawiono mu dwa zarzuty, w tym morderstwa trzeciego stopnia. Grozi mu za to do 25 lat więzienia. Według amerykańskich mediów, funkcjonariusz pracował w policji przez 19 lat. Przez te lata złożono na niego aż 17 skarg.

Aresztowanie policjanta nie uspokoiło jednak sytuacji. Fala protestów i zamieszek wręcz rozlała się po całym kraju niczym tsunami. Porównanie do niszczycielskiej fali jest nieprzypadkowe, ponieważ uczestnicy zamieszek niszczą niemal wszystko na swojej drodze. Płoną samochody i budynki, plądrowane są sklepy. Protestujący atakują niewinne osoby. 

Los Angeles, CA

Opublikowany przez C Я I M E W A V E Sobota, 30 maja 2020

Protestujący pojawili się także przed Białym Domem, gdzie doszło do przepychanek z agentami Secret Service. Uczestnicy zamieszek podpalili również amerykańską flagę, a w stronę ochrony Białego Domu poleciały butelki.

W Nowym Jorku demonstrowano przed wieżowcem Trump Tower, na 5. Alei, Times Square i na Brooklynie. W co najmniej 25 miastach w szesnastu stanach wprowadzono godzinę policyjną. Dotyczy to między innymi Los Angeles, Miami, Atlanty, Chicago, Filadelfii i Salt Lake City. Nie powstrzymuje to jednak protestujących. Gubernator zmobilizował nawet Gwardię Narodową.

Jak podaje CNN, podczas protestów w Indianapolis trzy osoby zostały postrzelone, a jedna zginęła. Sytuacja już dawno wymknęła się spod jakiejkolwiek kontroli, a uczestnicy zamieszek zaczęli atakować niewinne i przypadkowe osoby. W sieci pojawia się mnóstwo filmików, gdzie protestujący katują osoby, broniące swoich biznesów lub domostw.

Antifa źródłem zła?

Osoby obserwujące zamieszki donoszą, że w wielu miejscach można było dostrzec symbole Antify. W opinii wielu osób to właśnie jej członkowie mają być odpowiedzialni za zaostrzanie całej sytuacji i dolewanie oliwy do ognia.

Przypomnijmy, że Antifa to zbiorcze określenie ogółu osób deklarujących się jako antyfaszyści i czynnie sprzeciwiających się tendencjom skrajnie prawicowym, utożsamianymi przez Antifę z faszyzmem. Jest ruchem nieformalnym, pozbawionym jakiegokolwiek kierownictwa czy wewnętrznej hierarchii.

W związku z tymi informacjami, Donald Trump poinformował na swoim Twitterze, że USA uznało Antifę za organizację terrorystyczną.

Do organizacji terrorystycznej przyrównał ją również republikański senator Ted Cruz:

Antifa jest organizacją terrorystyczną złożoną z ziejących nienawiścią, nietolerancyjnych radykałów, którzy realizują swój ekstremalny program poprzez agresywną przemoc. Swoimi działaniami wielokrotnie pokazali, że ich głównym celem jest wyrządzenie krzywdy tym, którzy sprzeciwiają się ich poglądom.

Nie, my też nie wiemy jak uznanie nieformalnego ruchu za organizację terrorystyczną pomoże w zatrzymaniu zamieszek. O sprawie będziemy jednak informować.

Źródło: CNN, Twitter, Onet

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close