BankowośćPaństwoPolskaWarszawaZdrowie i medycyna

Przelew zysków z NBP trafił do budżetu

Narodowy Bank Polski przelał w poniedziałek do budżetu państwa ponad 7,4 miliarda złotych. To 95 procent zysku wypracowanego w 2019 roku – podał bank. Prezes NBP Adam Glapiński zauważył, że wpłata tak znacznej kwoty do budżetu jest możliwa dzięki skutecznym działaniom banku centralnego.

Jak przypomniał NBP, w 2019 roku bank centralny wypracował dokładnie 7 miliardów 828,5 miliona złotych zysku.

Zgodnie z ustawą o NBP, 95 procent tego zysku, czyli dokładnie 7 miliardów 437,1 miliona złotych stanowi wpłatę do budżetu, którą bank centralny zrealizował w poniedziałek.

Pozostałe 5 procent, czyli 391,4 miliona złotych jest odpisem na fundusz rezerwowy NBP.

Jak oświadczył prezes NBP Adam Glapiński, cytowany w komunikacie banku:

Wpłata tak znacznej kwoty do budżetu państwa jest możliwa dzięki skutecznym działaniom NBP. W tym dobrym decyzjom inwestycyjnym dotyczącym lokowania rezerw dewizowych.

Glapiński wskazał, że w ubiegłym roku jedną z ważniejszych decyzji NBP był zakup 100 ton złota.

Zasilenie budżetu państwa tak istotną kwotą oraz tegoroczne działania NBP będą wspierać polską gospodarkę i Polaków. W ostatnich miesiącach NBP podjął bowiem wiele kroków nakierowanych na łagodzenie negatywnych skutków ekonomicznych pandemii COVID-19 – dodał Glapiński.

Główny wpływ na wielkość wyniku finansowego NBP za 2019 roku miały wynik z zarządzania rezerwami dewizowymi w kwocie 7,6 miliarda złotych. A także dodatni wynik z różnic kursowych w wysokości 5,6 miliarda złotych.

Na wynik finansowy NBP miały wpływ również między innymi koszty utworzenia rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych – 2,8 miliarda złotych. Koszty prowadzenia polityki pieniężnej – 1,4 miliarda złotych. A także koszty działania i amortyzacji – 1,2 miliarda złotych.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close