GospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaZdrowie i medycyna

Rada Przedsiębiorczości apeluje: Znieść zakaz handlu w niedzielę na czas epidemii!

Członkowie Rady Przedsiębiorczości zaapelowali do rządu o otwarcie sklepów w niedziele

Pracodawcy chcą aby zakaz przestał obowiązywać na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego odwołaniu. W wystosowanym do rządu i parlamentu apelu, członkowie Rady Przedsiębiorczości piszą o pozytywnych aspektach zawieszenie zakazu handlu w niedziele. Ich zdaniem takie rozwiązanie pozwoli na ochronę większej ilości miejsc pracy w handlu i powiązanych branżach.

Zawieszenie zakazu handlu pozwoli ochronić większą liczbę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle z nim współpracujących, zwiększy sprzedaż oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów.

Jak wykazują w apelu, nadchodzący kryzys wymusza na nas “szukania odważnych rozwiązań”, które pomogą zminimalizować jego negatywne skutki. Zdaniem pracodawców, ,,zamknięcie centrów handlowych doprowadziło tysiące firm i ich pracowników do dramatycznej sytuacji”. Stracilła na tym zarówno branża handlowa, ale także branże powiązane, jak na przykład dostawcy, podwykonawcy czy gastronomia. Autorzy przekonują, że podmioty ze wskazanych branż będą w najbliższym czasie osiągać wyniki niższe od zakładanych. Skutki tego odczują nie tylko pracownicy, ale cała gospodarka.

Każdy impuls, który pozwoli branży handlowej nadrobić straty, jest dziś na wagę złota. Otwarcie wreszcie galerii handlowych pozwoliłoby firmom powoli podnosić się z tej trudnej sytuacji. Jednak, choć centra są otwarte, to ryzyko zakażenia nie minęło. Wielu klientów, robiących zakupy w jednym czasie, oznacza zwiększone ryzyko dla zdrowia. Dlatego w naszym wspólnym interesie jest, aby czas pracy galerii handlowych był jak najdłuższy.

Członkowie Rady apelują więc o czasowe zawieszenie zakazu handlu w niedziele. Autorzy zaznaczają, że zależy im również na zabezpieczeniu interesów pracowników. Dlatego zadeklarowali, że gotowi podjąć dialog ze związkami zawodowymi w celu znalezienia złotego środka w tej sytuacji.

Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę miało właśnie taki cel. Wierzymy jednak, że podejmując dialog ze związkowcami, jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązania przychylne interesom pracowników, które jednocześnie uratują miejsca pracy Polaków i ograniczą ryzyko epidemiczne.

Pod apelem o zawieszenie zakazu handlu w niedziele podpisał się szereg organizacji, takich jak Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Business Centre Club, Związek Banków Polskich, oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Źródło: Wiadomościhandlowe.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close