GospodarkaHandelMotoryzacjaPaństwoPrzemysłŚwiatTurystykaZdrowie i medycyna

Francja: Szok gospodarczy jest wyjątkowo brutalny

Rząd Francji przewiduje, że w tym roku jej PKB spadnie o 11 procent – oświadczył we wtorek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Dotychczasowe przewidywania mówiły, że w związku z kryzysem związanym z pandemią francuska gospodarka skurczy się w skali roku o 8 procent.

Szok gospodarczy jest wyjątkowo brutalny“, “ale jestem absolutnie przekonany, że w 2021 roku odbijemy” – powiedział minister w rozgłośni RTL. Zastrzegł jednocześnie, że “najtrudniejsze jeszcze przed nami“.

Jak pisze agencja AFP, francuski rząd zatwierdzi tę nową prognozę skali recesji w nowym projekcie budżetu korygującego. Trafi on na obrady Rady Ministrów 10 czerwca.

W ubiegłym tygodniu francuski urząd statystyczny INSEE wskazał, że spadek PKB będzie znacznie większy niż przewidywane przez rząd 8 procent. Ponieważ ożywienie aktywności gospodarczej “w najlepszym razie będzie postępowało w drugiej połowie roku“.

Minister stawia jednak na plany wsparcia różnych sektorów dotkniętych kryzysem – turystyki, branży motoryzacyjnej, aeronautyki i tym podobnych. A także plan naprawy, który zostanie ogłoszony we wrześniu w celu przyspieszenia tego ożywienia gospodarczego.

Podejmujemy wszelkie środki we wszystkich sektorach” – zapewniał Le Maire. Nawiązał przy tym do przyszłego planu dla start-upów technologicznych, żeby “nie zostały wykupione jeden po drugim przez gigantów cyfrowych”.

W związku z pandemią Covid-19 Francja nałożyła w połowie marca jedne z surowszych w Europie restrykcji dotyczących izolacji społecznej. Pociągnęło to za sobą zamknięcie całych sektorów gospodarki. Od 11 maja ograniczenia zaczęto znosić.

Wirus mocno nas dotknął, podjęliśmy skuteczne działania w celu ochrony zdrowia Francuzów. Lecz gospodarka praktycznie zatrzymała się na trzy miesiące” – wskazał Le Maire w radiu RTL. “Zapłacimy za to wzrostem (gospodarczym)” – zaznaczył.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close