BankowośćGospodarkaPaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

EBC dorzuca 600 miliardów euro na walkę z kryzysem

Europejski Bank Centralny przeznaczy kolejne miliardy na ratowanie strefy euro. Równocześnie i tak niskie stopy procentowe wciąż pozostają w eurolandzie bez zmian.

Zamiast ciąć stopy, Europejski Bank Centralny chce walczyć z koronawirusem przy użyciu innych działań. Na dzisiejszym posiedzeniu zapadła decyzja o zwiększeniu skali programu pandemicznych zakupów obligacji o kolejnych 600 miliardów euro – o 100 miliardów euro więcej niż oczekiwał rynek. Łączna kwota programu PEPP wyniesie więc 1,350 biliona euro. Równocześnie wydłużony został horyzont zakupów, które prowadzone będą przynajmniej do czerwca 2021 roku.

Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 procenta, 0,25 procenta oraz -0,50 procenta – czytamy w czerwcowym komunikacie po posiedzeniu Rady Prezesów, organu decydującego o stopach procentowych w strefie euro.

Powtórzono równocześnie słowa zapewnienia dotyczące utrzymywania niskich stóp tak długo, jak będzie to konieczne

Tuż po decyzji, kurs EUR/USD gwałtownie zawrócił i odbił z 1,12 do 1,127 USD. Tym samym nadal trwa najdłuższy rajd umocnienia euro względem dolara od 2011 roku. Reagują także rentowności 10-letnich obligacji włoskiego rządu, które po decyzji spadły do 1,40 procenta, a więc poziomu niewidzianego od końca marca.

Źródło: bankier.pl 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close