PaństwoPolitykaPolska

Miliony na wypłaty dla zarządu. Sprawdź ile zarabia się w państwowych spółkach.

Sprawdź jak ile zarabiają prezesi państwowych spółek

Kilka dni temu kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski zaproponował projekt “Ustawy skromnościowej”, który zakłada ograniczenie wynagrodzeń prezesów państwowych spółek. Jak przekonywał Rafał Trzaskowski:

Rząd marnotrawi pieniądze publiczne, a prezesi państwowych spółek, które nie mają żadnych osiągnięć, zarabiają krocie.

Portal Money.pl postanowił sprawdzić jak wyglądają zarobki w kontrolowanych przez państwo firmach i czy słowa kandydata Koalicji Obywatelskiej są prawdziwe. Jak wynika z przeprowadzonej analizy, w zeszłym roku wynagrodzenia, premie i inne świadczenia dla zarządów spółek wzrosły średnio o blisko 50%. Co jednak najciekawsze, mimo wzrostu i tak są niższe niż za czasów rządów PO. Informacje postanowili szybko wykorzystać dziennikarze TVP Info, wstawiając grafikę bez danych ubiegłorocznych.

Mniej niż za PO, ale też na bogato

Szczegółowe dane pokazują, że dziewięć największych spółek nadzorowanych przez ministra Jacka Sasina z PiS, w 2019 roku wypłaciło zarządom ponad 79 milionów złotych. To blisko 50% więcej niż rok wcześniej i więcej niż w 2017 roku. Co prawda wyniki nadal są mniejsze niż te za rządów PO-PSL, ale widać, że państwowe spółki pod rządami PiS raczej nie chcą oszczędzać na kadrze zarządzającej.

Różnica w wypłatach między 2018 a 2019 rokiem wynika bowiem w dużym stopniu od wypłaconych sowitych premii i dodatków, a nie wynagrodzeń. Przykładem jest tutaj JSW, w której przypadku cała nadwyżka w zeszłym roku pochodzi ze świadczeń i premiowej części wynagrodzeń. Wśród analizowanych przez portal spółek nie ma ani jednej, w której wypłaty dla członków zarządu zmalały. Co więcej, w przypadku niektórych wzrosły o kilkadziesiąt procent, a w innych nawet prawie dwu lub trzykrotnie.

Najbardziej hojne spółki to PKO BP, PZU i PGNiG, gdzie koszty wynagrodzeń dla zarządu sięgają kilkunastu milionów złotych rocznie. W ostatnich latach w państwowych spółkach dochodziło do licznych zmian członków zarządu. Odchodzące osoby otrzymywały z tego tytułu sowite odprawy.

Prezesi jak pączki w maśle

Różnice pomiędzy zarobkami członków zarządu różnią się w zależności od spółki i wahają się od 5 do nawet 17 milionów złotych. Inaczej jest w przypadku prezesów, których wynagrodzenia kształtują się na mniej więcej tym samym poziomie. Członkowie zarządu państwowych spółek mogą liczyć na średnie wynagrodzenie na poziomie kilkuset tysięcy złotych. Prezesi natomiast, zarabiają rocznie co najmniej milion.

Warto przypomnieć, że według najnowszych danych GUS, przeciętny szary mieszkaniec naszego kraju zarabia około 63 tysiące złotych brutto. Średnio, bo raczej wielu z nas zarabia mniej, prawda?

Źródło: Money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close