GospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolska

Rzeczpospolita: Rząd chce przejąć Żabkę i Tesco!

Rząd PiS chce mieć własne sklepy

Jak wynika z nieoficjalnych informacji Rzeczpospolitej, Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad stworzeniem holdingu należącego państwa i chce przejąć niektóre sieci prywatnych sklepów. Z grę mają wchodzić między innymi sieć sklepów Żabka oraz Tesco.

Ministerstwo na razie nie potwierdza tych informacji i przyznaje tylko tyle, że faktycznie trwają pracę nad połączeniem podmiotów rolno-spożywczych, jakie znajdują się pod nadzorem państwa. Jak podaje biuro prasowe resortu, odbywać się to będzie “w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która jest obecna na kilku rynkach, m.in. cukru, skrobi i zboża.”

Według Rzeczpospolitej nie chodzi o tworzenie nowej firmy, ale o przejęcie istniejącej. Na celowniku jest wycofujące się z Polski Tesco i sieć sklepów Żabka, należąca do amerykańskiego funduszu inwestycyjnego. Źródło dziennikarzy twierdzi, że do wyborów prezydenckich nie będzie żadnego oficjalnego komunikatu, aby nie zrazić potencjalnych wyborców Andrzeja Dudy. Gazeta dodaje, że w projekt mogłyby się zaangażować PFR i PKN Orlen.

Tesco faktycznie od kilku lat przechodzi restrukturyzację i likwiduje sklepy. Firma potwierdza, że bierze pod uwagę sprzedaż. Inna kwestia to sieć sklepów Żabka. Co prawa już kilka lat temu nieoficjalnie mówiono, że jej zakupem był zainteresowany Orlen. Eksperci zauważają jednak, że Żabka może rządowi się po prostu nie przydać. Tylko niewielką część jej asortymentu stanowią bowiem świeże produkty, a jak informuje dziennik, główna pozycja w Żabkach to alkohol i papierosy.

Jeśli informacje okażą się prawdziwe, państwo dzięki narodowemu holdingowi spożywczemu będzie mogło przejąć kontrolę nad handlem. Nie przypomina wam to czegoś?

Rząd planuje… państwową sieć sklepów spożywczych? Internauci: Może od razu PGR 2.0?

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close