GospodarkaHandelPaństwoPolskaPrawoZwiązki zawodowe

Forum Związków Zawodowych chce zawieszenia zakazu handlu. Solidarność wkurzona!

Forum Związków Zawodowych chce zawieszenia zakazu handlu w niedzielę. Nie spodobało się to Solidarności.

Forum Związków Zawodowych wystosowało oświadczenie w sprawie propozycji ograniczenia zakazu handlu w niedziele na czas pandemii koronawirusa. Związkowcy pozytywnie podchodzą do tego pomysłu i wskazują, że wprowadzenie dodatkowego dnia handlowego może zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem oraz pozytywnie wpłynie na sytuacji firm i zatrudnionych w niej pracowników. Jak wskazuje FZZ, “odmrażanie” zakazu powinno dziać się stopniowo i przy założeniu, że osoby zatrudnione w handlu uzyskają prawo do dwóch niedziel wolnych od pracy. FZZ chce też, aby za pracę w niedzielę, pracownicy handlu otrzymywali dwukrotnie większe wynagrodzenia, niż te jakie otrzymują w pozostałe dni tygodnia.

Przypomnijmy, że parę dni temu, o ograniczenie zakaz handlu w niedzielę na czas epidemii zaapelowali do rządu członkowie Rady Przedsiębiorczości. Pracodawcy chcą aby zakaz przestał obowiązywać na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego odwołaniu. W wystosowanym do rządu i parlamentu apelu, członkowie Rady Przedsiębiorczości piszą o pozytywnych aspektach zawieszenie zakazu handlu w niedziele. Ich zdaniem takie rozwiązanie pozwoli na ochronę większej ilości miejsc pracy w handlu i powiązanych branżach.

Autorzy zaznaczają, że zależy im również na zabezpieczeniu interesów pracowników. Dlatego zadeklarowali, że gotowi podjąć dialog ze związkami zawodowymi w celu znalezienia złotego środka w tej sytuacji. Pod apelem o zawieszenie zakazu handlu w niedziele podpisał się szereg organizacji, takich jak Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Business Centre Club, Związek Banków Polskich, oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Solidarność co najmniej niezadowolona

Na apel związkowców z FZZ odpowiedziało prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Związkowcy z Solidarności nie zgadzają się na ograniczanie zakazu handlu i wskazują, że projekt jest jednym z ich największych osiągnięć. Solidarność wskazuje, że ,,dla setek tysięcy osób zatrudnionych w tej branży wolne od pracy niedziele są powrotem do możliwości prowadzenia normalnego życia”.

Stanowisko FZZ w sprawie ograniczenia zakazu handlu, Solidarność określiła jako ,,włączenie się w szkodliwą działalność”. Zdaniem związkowców, FZZ przychyliło się do pomysłu zawieszenia zakazy ponieważ ,,zrzesza bardzo znikomą liczbę pracowników handlu i nie posiada odpowiedniej wiedz merytorycznej”. W związku z czym, że projekt zakazu handlu w niedziele jest projektem obywatelskim, ingerowanie FZZ w niego jest zdaniem Solidarności ,,oburzające”.

Solidarność przekonuje, że argument o uratowaniu miejsc pracy w galeriach handlowych, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa jest bezpodstawny. Ich zdaniem liczba klientów w galeriach jest bardzo niska i nie wróci z poziomu sprzed pandemii jeśli zniesie się niedzielny zakaz handlu. Solidarność wskazuje, że klienci boją się zarażenia koronawirusem i dlatego ograniczają zakupy w sklepach do produktów pierwszej potrzeby. Wydłużenie handlu, zdaniem Solidarności, nie rozwiąże tych problemów.

W ocenie NSZZ Solidarność ,,absolutnie niedopuszczalne jest, aby w zamian za poświęcenie pracowników handlu, przerzucać na ich braki koszty kryzysu gospodarczego”. Tym właśnie według związku byłaby liberalizacja przepisów o zakazie handlu w niedziele.

Organizacja zaznaczyła, że pod żadnym pozorem nie zamierza uczestniczyć w pracach nad ograniczeniem zakazu handlu w niedziele i nie poprze jakichkolwiek działań w tej sprawie. Solidarność przekazała, że w przeciwieństwie do innych związków zawodowych, nie zamierza ,,przehandlować” wolnych niedziel za wyższe wynagrodzenia.

Rada Przedsiębiorczości apeluje: Znieść zakaz handlu w niedzielę na czas epidemii!

Źródło: FZZ, NSZZ Solidarność

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close