GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaŚwiat

Wicerzecznik PiS przyznał, że obietnice wyborcze Dudy… będą finansowane z unijnych pieniędzy

Wicerzecznik PiS przepytywany z realizacji obietnic wyborczych Dudy

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel był gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. Fogiel pytany był między innymi o realizację obietnic Andrzeja Dudy. Redaktor przypomniał zapowiedź Andrzeja Dudy z 2015 roku, która zakładała obniżenie podatku VAT na ubranka dziecięce. Radosław Fogiel przyznał, że obietnica Dudy nie została spełniona, bo zależy od Unii Europejskiej, a nie od kompetencji prezydenta.

Do tego trzeba zbudować ogólną zgodę europejską. Można wyjąć VAT na ubranka dziecięce, który rzeczywiście jest na poziomie niezmiennym od 2015 roku tylko, że ja jestem jednak przekonany, że na każdy przykład jestem w stanie dać dwa przykłady zrealizowanych obietnic. Zdecydowana większość programu Andrzeja Dudy została zrealizowana. Nikt nie jest idealny.

Na pytanie o koszty propozycji Andrzeja Dudy, powstaniu żłobka w każdej gminie, poseł PiS odpowiedział, że nie poda kwoty, bo nie zna tych wyliczeń. Jednocześnie wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że to nie prezydent odpowiada za budowę żłobków a samorządy.

Bezpośrednio organizuje to oczywiście samorząd, no ale tak mamy skonstruowane państwo. Są samorządy i my nie będziemy ich ‘bypasować’, ale możemy stworzyć program, który przeznacza pieniądze budżetowe, dodatkowe, na budowę żłobków.

Wielkie inwestycje za unijne pieniądze

Po serii pytań o niespełnione obietnice prezydenta, redaktor Mazurek przeszedł do tematu tak zwanego Planu Dudy. Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda zapowiedział go podczas sobotniego wiecu wyborczego w Stalowej Woli.

Plan zawiera nowe obietnice wyborcze i składa się z czterech punktów: inwestycji strategicznych, lokalnych, dla zdrowia oraz inwestycji w środowisko. Wśród prezydenckich obietnic budowy strategicznych obiektów znalazł się między innymi Centralny Port Komunikacyjny oraz przekop Mierzei Wiślanej.

Wicerzecznik PiS przyznał na antenie RMF FM, że znaczna część obietnicy prezydenta, zawartych w tak zwanym Planie Dudy… będzie finansowana z tak zwanego Europejskiego Funduszu Odbudowy. Tym samym Fogiel przyznał, że wiekie obietnice wyborcze prezydenta sfinansowane zostaną z unijnych pieniędzy.

Generalnie większość działań z tego planu, czy przynajmniej znaczna ich część, będzie finansowania z tzw. Europejskiego Funduszu Odbudowy. Musimy mieć jakiś plan, wiemy że ten fundusz powstanie, musimy wiedzieć na co go wydamy, a nie jak te pieniądze przyjdą zajmować się przez rok zastanawianiem się na co tę kwotę wydać.

Źródło: RMF FM

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close