GospodarkaPolskaŚwiatTransportZdrowie i medycyna

Najgorszy rok w historii lotnictwa

Straty linii lotniczych w 2020 roku mają wynieść 84,3 miliardów dolarów. Tak wynika z najnowszych prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA. Organizacja ta oszacowała, że przychody branży spadną w tym roku o połowę z 838 do 419 miliardów dolarów.

Pod względem finansowym rok 2020 będzie najgorszym rokiem w historii lotnictwa. Przeciętnie, każdy dzień tego roku będzie dodawał 230 milionów dolarów do strat branży – powiedział Alexandre de Juniac, CEO IATA i były prezes Air France, cytowany w komunikacie.

Zrzeszenie szacuje, że światowy ruch pasażerski w tym roku spadnie o 54,7 procenta rdr do 2,2 miliarda podróżnych. To wynik ostatni raz zanotowano w 2006 roku.

Oznacza to, że według szacunkowej liczby 2,2 miliarda pasażerów w tym roku linie lotnicze stracą 37,54 dol. na jednego pasażera. Dlatego właśnierządowa pomoc finansowa była i jest kluczowa, ponieważ linie lotnicze tracą pieniądze – dodał de Juniac.

IATA spodziewa się, że w 2021 roku straty linii lotniczych zmniejszą się do 15,8 miliarda dolarów. Natomiast przychody branży wzrosną do 598 miliardów dolarów. Pomysł pomocy publicznej dla państwowych przewoźników krytykuje Ryanair, twierdząc, że to szkodliwe dla europejskiego rynku.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close