GospodarkaPaństwoRynek pracyŚwiatTransportZdrowie i medycyna

Lufthansa zwolni 22 tysiące pracowników

Największy europejski przewoźnik lotniczy niemiecka Lufthansa planuje zwolnić 22 tysiące osób na całym świecie w związku z kryzysem, wywołanym pandemią koronawirusa – poinformowały w sobotę władze holdingu w komunikacie. To 16 procent obecnego zatrudnienia.

Będziemy mieli o 22 000 mniej etatów w grupie Lufthansy, z czego połowa tej redukcji dotknie Niemcy” – oświadczyły władze Lufthansy. Wyjaśniają jednak, że w miarę możliwości chcą uniknąć twardych zwolnień dzięki środkom ratunkowym w postaci “częściowego bezrobocia” i porozumieniom negocjowanym ze związkami zawodowymi.

Grupa Lufthansy, która jest również właścicielem linii Swiss Airlines, Austrian Airlines, Brussel Airlines i Eurowings, zatrudnia 135 000 pracowników na całym świecie.

Liczba zwolnień jest wyższa od wcześniejszych szacunków, które pojawiły się na początku czerwca. Wówczas szef holdingu Carsten Spohr mówił o redukcji 10 tysięcy etatów. “Ruch lotniczy ożywia się bardzo powoli” – tłumaczy komunikat, w którym podkreślono także, iż grupa zamierza pozbyć się 100 samolotów ze swojej liczącej 763 maszyn floty.

Bez znacznej redukcji kosztów personelu zepsujemy możliwość udanego startu działalności i ryzykujemy osłabieniem firmy” – skomentował Michael Niggemann, szef działu zasobów ludzkich w Lufthansie. Dodał, że grupa w pierwszym kwartale tego roku odnotowała straty netto w wysokości 2,1 mld euro.

Władze Lufthansy przewidują, że do września jej obroty nie przekroczą 40 procent tego, co było planowane przed wybuchem pandemii koronawirusa. Aby przetrwać kryzys, holding otrzymał 9 miliardów euro pomocy publicznej i kredytów gwarantowanych z kasy państwowej.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close