PaństwoPolitykaPolskaŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Morawiecki: Od soboty swobodny wyjazd z Polski! Słowacja: Ale my was nie wpuścimy

Morawiecki chce otworzyć granice, ale nie wszystkie kraje chcą wpuszczać Polaków do siebie

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił publicznie, że od soboty 13 czerwca Polska zniesie kontrolę na granicach z krajami należącymi do Unii Europejskiej. Co więcej, Polacy wracający z zagranicy nie będzie musieli odbywać kwarantanny. Premier zapowiedział także odmrożenie od 16 czerwca międzynarodowych lotów lotniczych.

Otwieramy się na państwa Unii Europejskiej. Potrzebne są nam jak najszybciej kontakty z tymi krajami – żeby powróciły do poprzedniego stanu.

Na ten moment czekaliśmy wszyscy. Ograniczenia związane z zamknięciem granic były sporą niedogodnością dla wielu…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Środa, 10 czerwca 2020

MSWiA zapowiedziało, że kraje sąsiadujące z Polską zostały już poinformowane o decyzji naszego rządu i dzięki temu mają czas na przygotowanie się na zmiany.

Morawiecki stwierdził również, że chociaż sytuacja związana z koronawirusem może się zmienić, Polska sobie dobrze radzi.

Jesteśmy w ważnym momencie walki z koronawirusem.(…) Nie wiadomo, co będzie za miesiąc, dwa czy trzy. Ale dziś można powiedzieć, że zarządzamy ryzykiem we właściwy sposób.

Innego zdania są chyba inne kraje Unii Europejskiej. Polska otworzyła granice dla wszystkich obywateli Unii, ale nie wszystkie państwa Unii otworzyły się dla Polaków.

Rząd Słowenii ogłosił właśnie zakaz wjazdu dla Polaków. Podobnie zrobili nasi południowi sąsiedzi ze Słowacji. Powód? Polska wciąż notuje dużą liczbę zakażonych koronawirusem, a w UE, w przeliczeniu na milion mieszkańców, więcej jest ich tylko w Szwecji i Portugalii.

Dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert do spraw zakażeń Centrum Medycyny Zapobiegawczej tak komentuje tę sytuację:

Jesteśmy postrzegani jako kraj, w którym sytuacja nie będąc stabilną, nie do końca zachęca do podróży. (…) Jeżeli spojrzymy na całą Polskę, w większości powiatów sytuacja jest stabilna i nie ma ognisk epidemicznych.

Granice zewnętrzne Unii Europejskiej nadal pozostają zamknięte. Ich otwarcie planowane jest na początek lipca.

Źródło: TVN24

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close